Las jesienią

i

Autor: Hugo Magalhaes/pexels.com - zdjęcie ilustracyjne

CIEKAWOSTKI

To najmniejszy z nowych rezerwatów przyrody w woj. lubelskim. Znajduje się tu średniowieczne cmentarzysko!

2025-01-10 12:00

Województwo lubelskie niedawno wzbogaciło się o trzy nowe rezerwaty przyrody. Najmniejszy z nich jest położony w powiecie krasnostawskim, a na jego terenie w latach 80. XX w. ujawniono wczesnośredniowieczne cmentarzysko. Szczegóły poniżej!

Spis treści

  1. Nowe rezerwaty przyrody powstały na Lubelszczyźnie
  2. Nowy rezerwat przyrody woj. lubelskim. Mieści się tu średniowieczne cmentarzysko

Nowe rezerwaty przyrody powstały na Lubelszczyźnie

W ramach inicjatywy „100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych”, na terenie województwa lubelskiego niedawno zwiększyła się liczba rezerwatów przyrody. W grudniu na mapie naszego regionu pojawiły się trzy nowe tego typu miejsca, co łącznie daje nam 92 rezerwaty znajdujące się na Lubelszczyźnie.

Jak już informowaliśmy, największym z tych nowo utworzonych jest „Las Ochoża” im. Marka Kellera. Oprócz niego, w woj. lubelskim znajdziemy teraz też rezerwat przyrody „Sosnowiec” oraz „Kurhany-Namule”. W tym artykule przybliżymy wam właśnie ten ostatni.

To miejsce zimą przypomina Narnię! Las Zwierzyniecki znajduje się w sercu Białegostoku

Nowy rezerwat przyrody woj. lubelskim. Mieści się tu średniowieczne cmentarzysko

W grudniu 2024. na mapie powiatu krasnostawskiego w województwie lubelskim pojawił się nowy rezerwat przyrody, czyli „Kurhany – Namule”. Zajmuje on obszar w granicach wsi Widniówka Kolonia w gminie Krasnystaw, obejmujący powierzchnię 1,51 ha. To z kolei oznacza, że jest najmniejszym z nowo utworzonych rezerwatów na terenie Lubelszczyzny. Jego terenem administruje Nadleśnictwo Krasnystaw, podlegające pod Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Lublinie.

„Kurhany – Namule” to rezerwat krajobrazowy. Jego powstanie ma na celu ochronę stanowiska archeologicznego w postaci cmentarzyska kurhanowego, datowanego na wczesne średniowiecze.

„Rezerwat obejmuje fragment lasu z cmentarzyskiem kurhanowym. Tworzy je pięćdziesiąt kopców ziemnych o okrągłym lub owalnym obrysie, usytuowanych na wyniesieniu w sposób uporządkowany na osi wschód-zachód, o średnicy od 5 m do 12 i wysokości od 0,4 do 1,7 m” – czytamy w uzasadnieniu zarządzenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Lublinie z dnia 4 grudnia 2024 r. w sprawie utworzenia rezerwatu przyrody „Kurhany – Namule”.

Mowa o cmentarzysku, które zostało odkryte podczas badań powierzchniowych Archeologicznego Zdjęcia Polski, które prowadzono w 1981 r. Dwa lata później przeprowadzono badania wykopaliskowe w trzech ujawnionych kopcach, dzięki czemu potwierdził się grobowy charakter znaleziska.

„(…) odkryto przepalone fragmenty kości ludzkich pod nasypami kurhanów. Na podstawie licznych materiałów ceramicznych ustalono chronologię stanowiska na okres wczesnego średniowiecza (VII do X w.)” – czytamy w dalszej części uzasadnienia.

Dodajmy, że miejsce to jest już wpisane do rejestru zabytków województwa lubelskiego.

„Podjęto bardzo dobrą decyzję, która w ogromnym stopniu przyczyni się do ochrony tego miejsca, które dla historii oraz nauki jest szczególnie ważna. Cmentarzysko kurhanowe zlokalizowane w tym miejscu często uważane jest za jedno z najbardziej okazałych i najlepiej zachowanych w tej części Polski” – podkreślają w mediach społecznościowych członkowie lokalnego Stowarzyszenia Historyczno-Poszukiwawczego „Wolica”.

Zobacz także galerię zdjęć: Mało znana atrakcja turystyczna w woj. lubelskim. Zobacz ruiny zamku w Bychawie 

Quiz geograficzny. Znasz rzeki przepływające przez woj. lubelskie?
Pytanie 1 z 10
Która rzeka przepływająca przez Lublin jest największa?
Lublin Radio ESKA Google News
Autor: