ZDJĘCIA

To miasto jest jednym z najmłodszych w woj. lubelskim. Znajduje się tu duże lotnisko. Zobacz zdjęcia

2025-01-10 9:53

Zaledwie w odległości około 10 km od Lublina leży jedno z najmłodszych miast w województwie lubelskim! Powszechnie znane jest między innymi z lotniczej tradycji oraz… występowania rzadkiego gatunku susła. O jakim mieście mowa? Przeczytajcie i zobaczcie galerie zdjęć!

Spis treści

  1. Świdnik kiedyś i dziś
  2. Z czego słynie Świdnik?
  3. Co warto zobaczyć w Świdniku?

Świdnik kiedyś i dziś

Pierwsze historyczne wzmianki o Świdniku, bo to właśnie o nim mowa, pojawiają się za czasów panowania Władysława Jagiełły. To właśnie on w 1392 r. nadał sołectwo Piotrowi z Moszny. W źródłach z tamtego okresu występuje nazwa Maior Świdnik (lub Magna Swydnyk), a później także Świdnika Małego, zaś w połowie XV w. odnotowano kolejną nazwę wsi – „Świdniczek”.

Świdnik otrzymał prawa miejskie w 1954 r., co czyni go jednym z najmłodszych miast na Lubelszczyźnie. Od Lublina dzieli go zaledwie około 10 km. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego z końca grudnia 2021 r. wynika, że w Świdniku mieszka ponad 38 tys. osób. Najstarszą dzielnicą miasta jest Adampol, który na przełomie XIX i XX wieku był wsią letniskową, do której w sezonie chętnie zjeżdżali m.in. lublinianie. Obecnie w Świdniku działa lubelskie lotnisko, czyli Port Lotniczy Lublin, które obsługuje loty m.in. do Londynu czy Dublina.

Lublin. Orszak św. Mikołaja 2024

Z czego słynie Świdnik?

Przede wszystkim Świdnik znany jest z Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Świdnik” SA (dawniej – WSK Świdnik), której początki sięgają 1951 roku. Produkowała elementy do samolotów, szybowce, motocykle oraz śmigłowce, które stały się jej znakiem rozpoznawczym. Miejsce to zapisało się też na kartach ogólnopolskiej historii wydarzeniami z 8 lipca 1980 r., kiedy to doszło tu do strajku, będącego początkiem „Lubelskiego Lipca”.

Z kolei po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego, mieszkańcy miasta rozpoczęli tzw. Świdnickie Spacery, czyli masowe wychodzenie z domów na spacer w czasie, kiedy w telewizji emitowano dziennik. W efekcie tych działań w mieście wprowadzona została wcześniejsza godzina policyjna niż w innych miejscowościach, a świdniczanie musieli zmierzyć się z silniejszymi represjami.

Warto też dodać, że obecnie na terenie trawiastego lotniska w Świdniku występuje suseł perełkowany. To gatunek, który należy do grupy ssaków najbardziej zagrożonej wyginięciem, w związku z czym został objęty ścisłą ochroną. Populacja susła perełkowanego pojawiła się w tym mieście najprawdopodobniej w wyniku dzikiej introdukcji, kiedy to w latach 80. osoba prywatna przesiedliła tu osobniki odłowione z okolic wsi Chochłów. Dziś tereny zamieszkiwane przez te gryzonie należą do sieci obszarów Natura 2000. Z tego też względu, jak już informowaliśmy, konieczna była zmiana pierwotnej lokalizacji bazy śmigłowców wojskowych w woj. lubelskim, zapowiadanej przez Ministerstwo Obrony Narodowej

Co warto zobaczyć w Świdniku?

Odwiedzając Świdnik pod kątem turystycznym, z pewnością warto tu odwiedzić między innymi:

  • śmigłowiec SM-1 – stojący na cokole helikopter, będący wizytówką miasta, znajdziecie przy rondzie Al. Lotników Polskich i ul. Racławickiej,
  • osiedle Adampol – najstarszą część miasta, w której znajdziecie m.in. drewniane wille wpisane do ewidencji zabytków czy budynek tzw. starej stacji kolejowej,
  • plac Konstytucji 3 Maja – ścisłe centrum miasta,
  • Port Lotniczy Lublin.

Z kolei wśród wydarzeń, jakie przyciągają turystów do Świdnika należy wymienić na przykład Świdnik Air Festival czy Świdnicką Noc Kultury.

Zobacz także galerię zdjęć: Świdnik w zimowej odsłonie

Czy to miasto leży w woj. lubelskim? Prosty test z geografii
Pytanie 1 z 15
W woj. lubelskim leży Międzyrzec Podlaski.
Lublin Radio ESKA Google News
Autor: