Ten telefon ma pomagać, gdy ktoś ma problem. Okazuje się, że codziennie ktoś potrzebuje pomocy [AUDIO]

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne pixabay/margarita_kochneva

Ten telefon ma pomagać, gdy ktoś ma problem. Okazuje się, że codziennie ktoś potrzebuje pomocy [AUDIO]

2022-02-11 19:49

W Lublinie działa specjalny telefon, który pomaga młodzieży, ale także rodzicom i nauczycielom. To telefon zaufania prowadzony przez fundację Sempre a Frente. Każdy, kto nie wie co robić, jak poradzić sobie z problemem, może zupełnie anonimowo porozmawiać z psychologiem, pedagogiem czy socjoterapeutą.

- Telefon dzwoni codziennie - mówi Marta Szczodrak, psycholog, interwent kryzysowy fundacji Sempre a Frente. - Przeróżne osoby dzwonią, to zależy od okresu. Np. w momencie kiedy szkoły z powrotem przechodziły na pracę zdalną, mieliśmy bardzo dużo telefonów od młodzieży, ale także od nauczycieli. Jedni i drudzy byli bardzo zaniepokojeni tym, co się dzieje. Nauczyciele obawiali się o to jak będą pracować z młodzieżą, jak im pomagać, jak przekazywać wiedzę w sposób zdalny, żeby to było z korzyścią dla nich.

Uczniowie natomiast martwili się o to, co będzie, gdy wrócą z pracy zdalnej. Obawiali się, że znowu nauczyciele zasypią ich sprawdzianami. Taka sytuacja rodziła w nich lęki i stany depresyjne.

- Młodzi ludzie zgłaszają przeróżne rzeczy - dodaje Szczodrak. - Od trudności w relacjach rówieśniczych, zawiedzionych miłości, trudności w relacjach z dorosłymi, poprzez różne formy przemocy, które są nam zgłaszane, dalej różnego rodzaju zaburzenia związane ze stanami depresyjnymi, stanami lękowymi, skończywszy na rzeczach związanych z samookaleczeniami, myślami samobójczymi.

Specjaliści z fundacji Sempre a Frente wspierają poprzez rozmowę. Jednak, gdy sytuacja jest poważna pomagają danej osobie w znalezieniu kontaktu, np. do lekarza psychiatry.

- Taka rozmowa na pewno pomaga uwolnić część napięcia, które się gromadzi w przypadku przeżywanych trudności. Na pewno nie zaszkodzi, da wsparcie i na pewno osoby dzwoniące do nas dostaną informacje, gdzie warto się zgłosić, żeby uzyskać jeszcze więcej wsparcia - mówi Marta Szczodrak. - Jest to rozmowa, można powiedzieć o wszystkim i w zaufaniu, ponieważ nikt tego nie usłyszy, a co więcej, my nie wiemy z kim rozmawiamy, ale też jeżeli widzimy taką potrzebę przekazujemy kontakty specjalistów, ośrodków, miejsc, w których młodzi ludzie mogą skorzystać ze wsparcia.

Jak działa telefon zaufania? Posłuchaj całej rozmowy:

Telefon zaufania działa od poniedziałku do piątku w godzinach 13:00-15:00 pod numerem telefonu 536 080 154. Ze specjalistami można także skontaktować się pisząc na adres: [email protected]. Inicjatywę można też wesprzeć przekazując jeden procent podatku.