Komunikacja miejska

Tego w Lublinie jeszcze nie było. Ten biletomat obsługuje słońce

2023-03-27 15:18

Biletomat solarny wizualnie nie różni się bardzo od innych stojących w pobliżu przystanków komunikacji miejskiej. A jednak drugiego takiego nie ma w całym mieście. Pilotażowy projekt można przetestować w okolicach Nałęczowskiej.

– Biletomat zasilany jest czystą energią i nie wymaga przyłącza do sieci energetycznej. Płatności można dokonać kartą płatniczą, BLIK-iem oraz monetami z wydawaniem reszty. Urządzenie jest przyjazne osobom z niepełnosprawnościami. Ekran, otwory wrzutowe, czytnik kart płatniczych, miejsce odbioru biletów, znajdują się na wysokości pomiędzy 70 a 120 cm. To ważne m.in. dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Co istotne, z automatów swobodnie mogą korzystać obcokrajowcy, ponieważ zaimplementowany został język angielski, niemiecki i ukraiński – wylicza walory instalacji Monika Fisz z Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie, podkreślając jeszcze przejrzysty interfejs i oszczędność.

Czy w takim razie urządzenie ma jakieś wady? Jedną – na razie można w nim kupić wyłącznie bilety czasowe.

Wzorem swoich braci zasilanych siecią energetyczną biletomat solarny również będzie czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu. Dla ciekawskich nowinek technologicznych dodamy, że zasilenie nowego urządzenia stanowi akumulator z układem solarnym, a jego obudowa jest wykonana ze stali nierdzewnej z powłoką antygrafitti.

Biletomat solarny będzie rozsłoneczniał zakup przewozówek przez 3 miesiące.

Targi budowlane LUBDOM 2023 w Lublinie