Zimne ognie

i

Autor: Pexels zdjęcie ilustracyjne

Te miasta w województwie lubelskim nie strzelają w sylwestra! Sprawdź

2022-12-30 18:23

Tradycją nocy sylwestrowej jest huczne powitanie Nowego Roku. Wojewoda lubelski wprowadził zakaz używania petard z dwoma wyjątkami, a my sprawdziliśmy, które miasta w naszym regionie zachęcają do powstrzymania się od wystrzałów!

Zakaz używania fajerwerków, petard czy rac w miejscach publicznych na terenie województwa lubelskiego obowiązuje do 31 stycznia 2023 r. – z wyjątkiem 31 grudnia 2022 roku i 1 stycznia 2023 roku. Za używanie takich wyrobów w inne dni można dostać mandat w wysokości od 100 do 500 zł, a nawet więcej, jeśli sprawa zostanie skierowana do sądu. Osoby zajmujące się obroną praw zwierząt przypominają, że naszym czworonogom nie służą odgłosy wystrzałów.

Które miasta w woj. lubelskim nie będą strzelać w Sylwestra 2022/2023?

W województwie lubelskim niewiele miast powiatowych zdecydowało się zachęcić mieszkańców i mieszkanki do nieużywania fajerwerków. Promowania hucznego powitania roku bez huku podjęły się trzy miasta: Zamość, Biłgoraj i Chełm. Dwa ostatnie z nich zachęcają do włączenia się do akcji „Nie strzelaj w Sylwestra”.

Głośne wystrzały i wybuchy bywają bardzo niebezpieczne dla zwierząt. Huk wystrzału petard i fajerwerków bardzo często powoduje u zwierząt stres, ataki paniki i śmiertelne zagrożenie. To ostatnie sprawia, że wiele zwierząt rzuca się do panicznej ucieczki. Przerażone często nie są w stanie wrócić później do domu. Trudny czas związany z wybuchami fajerwerków przeżywają nie tylko zwierzęta domowe. Sytuacja dotyczy również gniazdujących w mieście ptaków, które spłoszone często lecą na oślep i się rozbijają. Wystrzały nie są też przyjemne dla osób starszych, chorych i małych dzieci.

Zachęcamy mieszkańców Biłgoraja do wyboru innych, bardziej przyjaznych ludziom i zwierzętom form świętowania sylwestra i witania Nowego Roku 2023! - czytamy na oficjalnej stronie urzędu miasta w Biłgoraju.

Dzień przed sylwestrem do akcji dołączył też Chełm.

Nieobojętny na strzały w sylwestra jest też Zamość.

Zamiast fajerwerków, zgodnie z życzeniem mieszkańców odbędzie się krótki, ale efektowny pokaz w wykonaniu Forge Of Fire. 8-osobowa grupa zaprezentuje taniec na szarfie, taniec z wachlarzami, połykanie ognia, plucie ogniem, czy przypalanie się - poinformował oficjalny profil Miasta Zamość na Facebooku.