GALERIA

Tak Lublin wyglądał w czasach PRL-u! Dużo się zmieniło? Sami zobaczcie! [ZDJĘCIA]

2024-05-29 16:50

Wiecie, że kiedyś przez lubelski deptak na Krakowskim Przedmieściu jeździły samochody? Albo że plac Litewski nie zawsze był pełen betonu? Już tak bardzo przyzwyczailiśmy się do tego, jak teraz wygląda Lublin, że trudno sobie wyobrazić, że kiedyś było inaczej. Zapraszamy was w tę sentymentalną podróż!

Lublin, tak jak każde miasto, zmienił się na przestrzeni lat. Rozwinął się, zmienił, zmodernizował. Codziennie przechodzimy ulicami naszego kochanego miasta i zastanawiamy się, ile osób tędy przechodziło. Wielokrotnie też uwagę zwraca to, jak ciągle zmienia się krajobraz tych ulic. Pojawiają się nowe knajpy w Lublinie, a znikają stare.

Zdecydowanie zwraca uwagę fakt, że lubelski deptak czy plac Litewski wyglądały wtedy zupełnie inaczej. Zmiany, które się pojawiły w ostatnich 20 latach, zdecydowanie wpłynęły na to, jak postrzegamy nasze miasto. Dla wielu osób znaczące jest pojawienie się większej ilości betonu w tej części Lublina. Jest to szczególnie negatywnie odczuwalne podczas wysokich temperatur. Pojawiają się także inne "zielone miejsca", które zachwycają swoją estetyką. 

Jakieś 40-50 lat temu to miasto wyglądało zupełnie inaczej!

Koniecznie zobaczcie tę galerię zdjęć! 

Czasy PRL – kiedy to było?

Czasy PRL przypadają na okres pomiędzy 1944, a 1989 rokiem. Było wówczas dużo przemian społecznych i politycznych. Codzienne życie w tym czasie było bardzo trudne przez wzgląd na brak towarów czy wszechobecną cenzurę i ograniczony dostęp do informacji. Z drugiej strony to także czas, w którym ludzie spędzali bardzo dużo ludzi wspólnie czas.

Dla chętnych mamy też wyjątkowy QUIZ. Pamiętacie nazwy ulic w czasach PRL? To na pewno odpowiecie na te pytania! 

Ulice Lublina w czasach PRL. Pamiętasz ich nazwy?

Pytanie 1 z 10
Jedna z poniższych ulic została przemianowana w 2017 r. na ul. Żołnierzy Niepodległej. Która?
Jare Gody w Lublinie. Pożegnali zimę słowiańskim topieniem marzanny