Szczepić dzieci przeciwko koronawirusowi? Odpowiedź wirusologa nie pozostawia wątpliwości

i

Autor: unsplash.com

Szczepić dzieci przeciwko koronawirusowi? Odpowiedź wirusologa nie pozostawia wątpliwości

2022-10-24 9:23

Wiele osób zastanawia się, czy szczepić przeciwko koronawirusowi siebie lub swoje dzieci. Na ten temat wypowiedziała się prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, wirusolog i ekspert w sprawie szczepionek. Jej odpowiedź nie pozostawia żadnych wątpliwości. Okazuje się, że najnowsze wyniki badań napawają optymizmem.

Europejska Agencja Leków (EMA) zarekomendowała w środę szczepionki przeciwko COVID-19 dla najmłodszych — preparat Pfizera dla dzieci od szóstego miesiąca do czwartego roku życia i szczepionkę Moderny dla dzieci od szóstego miesiąca do piątego roku życia.

Prof. Szuster-Ciesielska poproszona o komentarz w sprawie bezpieczeństwa tych szczepionek podkreśliła, że badania kliniczne potwierdziły, że odpowiedź immunologiczna u najmłodszych jest porównywalna z efektami występującymi po podaniu preparatu wśród młodzieży tj. u osób od 12 do 25. roku życia. Obie szczepionki podaje się dzieciom w postaci zastrzyków w mięsień ramienia lub uda.

Wyjaśniła, że dzieciom w wieku od sześciu miesięcy do czterech lat szczepionkę Pfizera podaje się w trzech dawkach (po 3 mikrogramy każda); pierwsze dwie dawki w odstępie trzech tygodni, a trzecią co najmniej 8 tygodni po drugiej dawce.

- Jej skuteczność po dwóch dawkach była niska, dlatego firma otrzymała zalecenie od EMA, aby wprowadzić trzecią dawkę szczepionki. I dopiero ta trzecia dawka daje ogólną skuteczność na poziomie około 70 proc. – poinformowała prof. Szuster-Ciesielska.

Natomiast szczepionkę Moderny podaje się dzieciom w wieku od sześciu miesięcy do pięciu lat w dwóch dawkach (po 25 mikrogramów każda) w odstępie czterech tygodni.

- Skuteczność tej szczepionki wynosi od 37 do około 50 proc. w zależności od wieku dziecka- sprecyzowała wirusolog.

Ekspertka zwróciła uwagę, że szczepionki dla najmłodszych opracowane zostały na bazie wariantu podstawowego (Wuhan), ale badania kliniczne były przeprowadzane w czasie, kiedy dominował Omicron.

- Dlatego, jest to naprawdę bardzo dobra skuteczność szczepionek wobec Omicronu – oceniła.

Prof. Szuster-Ciesielska została również poproszona o odniesienie się do notowanych ostatnio wzrostów chorób autoimmunologicznych, np. zapalenia mózgu, u dzieci po przebyciu COVID-19 w kontekście szczepionek dla najmłodszych grup wiekowych.

- Ogólnie po szczepieniach nie wykazano żadnej skłonności do rozwoju reakcji autoimmunologicznych. Jednak należy pamiętać, że nawet osoby zaszczepione mogą zachorować na COVID-19. Stąd istnieje ryzyko rozwoju choroby autoimmunologicznej u osoby zaszczepionej, która się zakaziła, ale z pewnością jest ono znacząco mniejsze, niż gdyby ta osoba nie była zaszczepiona – wyjaśniła wirusolog.

Odnosząc się do zapowiadanego w ciągu najbliższych dni posiedzenia rady ds. COVID-19 w sprawie rekomendacji szczepień dla dzieci od szóstego miesiąca życia w Polsce przekazała, że należy się spodziewać pozytywnej decyzji w tej sprawie.

- Dotychczas Ministerstwo Zdrowia podejmowało decyzje, które były zgodne z rekomendacjami EMA i nie wygląda na to, aby w tej sytuacji było inaczej. Tym bardziej, że minister Niedzielski zapowiedział już w mediach zakup około 500 tys. dawek szczepionek przeciwko COVID-19 dla najmłodszych – dodała prof. Szuster-Ciesielska

Jakie mogą być efekty uboczne po szczepieniu?

- Możliwe działania niepożądane to: drażliwość, senność, utrata apetytu, wysypka, podniesiona temperatura i tkliwość w miejscu ukłucia. Są to łagodne objawy, które dosyć szybko mijają – dodała ekspertka zaznaczając, że o każdym podaniu szczepionki u dzieci decyduje lekarz po kwalifikacji pacjenta.

W.KRASKA: UBOLEWAM, ŻE ZAPOMNIELIŚMY O COVIDZIE