Studenci Politechniki będą badać Zamek Lubelski. Współpraca ma pomóc zachować budynek w dobrym stanie

i

Autor: OM

Studenci Politechniki będą badać Zamek Lubelski. Współpraca ma pomóc zachować budynek w dobrym stanie

2025-05-15 16:08

Politechnika Lubelska pomoże zachować Zamek Lubelski dla przyszłych pokoleń. Uczelnia podpisała umowę z Muzeum Narodowym w ramach której naukowcy i studenci będą prowadzili ekspertyzy techniczne budynków Muzeum. Będą też testowali nowe technologie, które mogą być przydatne w modernizacji i konserwacji zarówno budynków jak i sztuki.

Lubelskie: Trwa budowa drogi S19 Lubartów-Lublin

- Dzięki wsparciu i pomocy Politechniki Lubelskiej chcielibyśmy opracować stosowne badania, plany dotyczące przyszłości całego oczywiście wzgórza zamkowego, ale ze szczególnym naciskiem położonym na właśnie Kaplicę Trójcy Świętej i Donżon, bo to są najcenniejsze, najwspanialsze obiekty, którymi się z wielką czułością i zaangażowaniem staramy na co dzień zajmować. Problemy naszej Kaplicy wiążą się na przykład z ruchem ulicznym. Ktoś, kto ją kiedyś budował, nie przewidywał przejeżdżających niedaleko tirów. My prowadzimy na co dzień monitoring drgań, monitoring ruchów w kaplicy i to o czym chcemy rozmawiać, to jest zapobieżenie tym drganiom, zapobieżenie tym ruchom i przewidzenie co się wydarzy, tak aby kaplica przetrwała dla kolejnych pokoleń - mówi Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie.

Na umowie skorzysta nie tylko Muzeum, ale również pracownicy Politechniki Lubelskiej i przede wszystkim studenci, którzy będą mogli odbywać tam praktyki i staże, a także zdobywać doświadczenie w pracy z zabytkami.

- Dla Wydziału Budownictwa i Architektury to wielkie wyróżnienie. Postaramy się zrealizować te wszystkie potrzeby, które muzeum nam przedstawi. Ten zakres współpracy jest bardzo szeroki. Dotyczy zarówno analizy dokumentacji, jej digitalizacji, dotyczy również badań gruntów, zasolenia budynku, zawilgocenia, dotyczy oddziaływania hałasu i drgań na obiekty. Ta współpraca również będzie polegała na wymianie wiedzy pomiędzy studentami i pracownikami. Zechcemy tutaj studentów naszych z kierunku budownictwo i z kierunku architektura zaangażować w praktyki, by mogli zapoznać się z dokumentacją jakie Muzeum Narodowe ma - mówi prof. Anna Życzyńska, dziekan Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej.

Podpisana umowa ma otworzyć nowe możliwości dla ochrony zabytków oraz rozwoju młodych inżynierów.

Zobacz także naszą galerię zdjęć: Tłumy na Juwenaliach Politechniki Lubelskiej 2025! Tak było drugiego dnia

Lublin Radio ESKA Google News