Rok wojny w Ukrainie. Mieszkańcy o rocznicy

i

Autor: zdj. ilustracyjne/pixabay.com

Rok wojny w Ukranie. Lublinianie walczą z hejtem. Angażują się w zbiórki i czekają na koniec walk

2023-02-20 14:08

Mija rok wojny w Ukrainie. 24 lutego 2022 roku Rosja zaatakowała wschodniego sąsiada Polski. Dla mieszkańców Lublina to ważna data: dużo refleksji, smutku, ale i potrzeba dalszej pomocy.

Większość pytanych przez nas mieszkańców Lublina nie prognozuje szybkiego ustania walk. - Nie jestem strategiem, nie śledzę wszystkiego dokładnie, ale wojna jest wyczerpująca dla obu stron. Jeszcze potrwa - mówi jedna z mieszkanek.

- A wszystko przez chore ambicje jednego człowieka - słyszymy na lubelskich ulicach.

Dlatego, jak podkreślają mieszkańcy, nie można przestać pomagać: Bo jesteśmy najbliższym sąsiadem. Jesteśmy przyjacielem. Trzeba się wspierać - padają głosy solidarności.

Jednocześnie mieszkańcy krytykują internetowy hejt.

- Słyszy się o różnych sytuacjach z Ukraińcami. Ja też słyszałam o tzw. zasłyszanych historiach. Nawet jeśli mają część prawdy, nie można generalizować - komentuje jedna ze spotkanych kobiet i dodaje, że w każdym społeczeństwie tak jest.

- Są ludzie źli i dobrzy - mówi. - Ja ze złym zachowaniem ze strony Ukraińców się nie spotykam - dodaje. - Mówi się, że odpierają nam miejsca pracy, zamieszkania, ale to mity. Trzeba im pomóc w potrzebie, bo my możemy być na ich miejscu - komentuje lublinianka.

- Wszyscy musimy im pomagać. Polacy najbardziej - mówią lublinianie. - Musieli opuścić swoje domy. Wielu nie ma do czego wracać. Ich domy nadal są bombardowane - słyszymy.

A co o pomocy Polaków myślą obcokrajowcy? - Była i jest imponująca - mówi Wenezuelczyk, który uczy w Lublinie języka hiszpańskiego. - To, co dzieje się w Ukrainie jest straszne, ale wielu z nich chce wrócić do domów. Oby im się udało - dodaje.

- Spotykam wielu uchodźców z Ukrainy w Lublinie. Wielu już wróciło. Uważam się dobrze sobie radzą w Polsce i szybko łapią dobry kontakt z Polakami - twierdzi z kolei Argentyńczyk.

Według raportu przygotowanego przez urząd marszałkowski województwa lubelskiego, tylko o października 2022 roku granicę polsko-ukraińską na Lubelszczyźnie przekroczyło 3,2 mln uchodźców z Ukrainy.