- Prezentujemy technologie operacji w warunkach 3D heads-up surgery. Jest to najnowsza technologia, która pozwala na uzyskanie bardzo wysokiej rozdzielczości i głębi obrazu przy dużym powiększeniu - mówi prof. Robert Rejdak, prorektor ds. Umiędzynarodowienia i Cyfryzacji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. - Mamy również technologię wirtualnej rzeczywistości, która pozwala na poznanie anatomii, fizjologii i patologii oka ludzkiego oraz podstaw chirurgii.
Jeden z takich sprzętów, a dokładniej ten, który umożliwia wykonywanie operacji w technologii 3D niedługo trafi do Kliniki Okulistyki Ogólnej w Lublinie. Zakupi go Uniwersytet Medyczny z własnych środków. Do tej pory w Klinice operacje w 3D wykonywane były na wypożyczonym sprzęcie.
- Cieszymy się z tego bardzo - dodaje prof. Rejdak. - Taki sprzęt pozwoli na zwiększenie precyzji bezpieczeństwa zabiegów chirurgicznych w szerokim zakresie, bo mówię tu o chirurgii zaćmy rogówki, oraz chirurgii siatkówki ciała szklistego. Jednocześnie pozwoli to nam na poprawę warunków dydaktycznych w naszej placówce.
Tydzień Robotyki Chirurgicznej potrwa do piątku w Centrum Symulacji Medycznej w Lublinie.
Polecany artykuł: