parada w Wielkiej Brytanii

i

Autor: PAP/EPA/TOLGA AKMEN

klimat

Rekordowe upały w Wielkiej Brytanii. Trzech żołnierzy zemdlało w czasie ceremonii

2023-06-10 19:45

Takich temperatur w Wielkiej Brytanii nie było od dwóch dekad. Co najmniej trzech żołnierzy z ceremonialnych jednostek brytyjskiej armii zemdlało w sobotę z powodu upału w trakcie odbywającej się w Londynie parady wojskowej wraz z przeglądem wojsk dokonywanym przez księcia Williama.

Na zdjęciach i nagraniach wideo widać m.in. puzonistę z orkiestry wojskowej, który zasłabł w trakcie gry, po czym po dłuższej chwili podniósł się i próbował kontynuować, ale ostatecznie zabrano go z placu defiladowego Horse Guards Parade. W tym samym czasie w tle widać innego żołnierza niesionego na noszach.

Uroczystością, na której do tego doszło, była druga z serii trzech parad połączonych z przeglądem wojska, które nazywane są Trooping the Colour. Najważniejsza będzie miała miejsce za tydzień, w oficjalne urodziny brytyjskiego monarchy, i wówczas paradę przyjmie Karol III. Zwykle w takim wydarzeniu bierze udział ponad 1400 żołnierzy z ceremonialnych jednostek brytyjskiej armii, 200 koni i 400 członków orkiestr wojskowych.

Ceremonia odbyła się podczas wyjątkowo gorącej pogody. W Wielkiej Brytanii po raz pierwszy w tym roku temperatura przekroczyła 30 stopni Celsjusza i według urzędu meteorologicznego Met Office to najwcześniejsza data od prawie 20 lat, kiedy przekroczony został poziom 30 stopni. W hrabstwie Surrey na południu Anglii odnotowano nawet 31,2 st. C.

Zobacz zdjęcia: Stworzyli 8-metrowy dywan z kwiatów

Potężny pożar na Kamionku. Spłonął budynek przy Gocławskiej