Rusza projekt Domowej Opieki Medycznej "DOM" ministerstwa zdrowia
Resort uruchomił program w całej Polsce. Polega on na zdalnym monitorowaniu pacjentów z covid-19. - Każdy, kto ma pozytywny wynik testu na koronawirusa, może otrzymać pulsoksymetr. To urządzenie bada poziom saturacji, czyli nasycenia krwi tętniczej tlenem i przekazuje dane do centrum monitoringu. Dzięki temu, w razie pogorszenia parametrów, do pacjenta szybko zostanie wezwane pogotowie ratunkowe - mówi nam Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka lubelskiego oddziału NFZ.
Pacjenci, którzy ukończyli 55 lat dostaną urządzenie bez zbędnych formalności. - Po stwierdzeniu pozytywnego wyniku na covid-19, pracownik poczty polskiej dostarczy urządzenie do domu pacjenta - dodaje Bartoszek.
Pozostali chorzy muszą wypełnić formularz ze strony internetowej resortu zdrowia. O kwalifikacji do programu decydował będzie lekarz rodzinny. Wcześniej musi zarejestrować się w systemie "DOM".
Na Lubelszczyźnie do programu przystąpiło do tej pory 338 medyków. - Lubelski OW NFZ udostępnia placówkom POZ informacje na temat programu i zachęca do korzystania z tej formy monitorowania pacjentów z COVID-19 - mówi rzeczniczka.