Przepełnione kontenery i stosy worków. Na Czechowie nie ma komu sprzątać [GALERIA]

2022-01-11 16:45

Porozrzucane śmieci i worki sięgające klatek schodowych. Mieszkańcy lubelskiego Czechowa narzekają na zaśmiecone ulice. Winą obarczają nową firmę odbierającą odpady. Ta na razie milczy. Miasto zapowiada kontrole.

Jak informują nas mieszkańcy Czechowa Południowego problem pojawił się wraz z początkiem roku. Według naszych rozmówców, bałagan jest nie do zniesienia. - To horror, bałagan, syf w mieście - słyszymy. A to najłagodniejsze z określeń.

Kontenery są przepełnione, worki układane w sterty, a śmieci nie ma gdzie wynosić. - Ludzie trzymają worki na balkonach, bo przy śmietnikach nie ma miejsca - mówią mieszkańcy.

Jedna firma strajkuje, druga się ociąga

Chaos to efekt zmiany firmy odbierającej odpady w dzielnicy. Grupa Koma Lublin Sp. z o.o. zastąpiła firmę Pre Zero Recycling Wschód Sp. z o.o. - Do 1 stycznia firma Koma miała obowiązek zapewnić pojemniki na odpady, natomiast firma Pre Zero miała obierać swoje pojemniki po 1 stycznia. Wszystko odbywa się zgodnie z harmonogramem - zapewnia Izolda Boguta z lubelskiego ratusza. I dodaje, że część pojemników firmy została ustawiona w sposób uniemożliwiający gromadzenie w nich odpadów.

- W związku z zakończeniem działalności przez dotychczasowego operatora, prosimy mieszkańców o korzystanie z pojemników dostarczonych przez firmę Koma - mówi.

Nawet chwilowa obecność dwóch firm na rynku wywołuje jednak zamieszanie. Dodatkowo, nowa spółka nadal nie odbiera na czas śmieci.

Najgorzej było w ostatnim tygodniu, kiedy zaniedbana była cała dzielnica. Sytuacja powtórzyła się też w poniedziałkowy i wtorkowy poranek.

- To kumulacja dni wolnych, ale to chyba nie jest wytłumaczenie. Śmieci nie są wywożone w ogóle albo z przerwami - mówi jeden z mieszkańców ul. Kurantowej. 

Kontaktowaliśmy się z firmą Koma. Cały czas czekamy na oficjalny komentarz. Dyrekcja ma się jednak sprawą zająć. Po naszej interwencji, zaśmiecona część miasta stopniowo jest już porządkowana.

Jak deklaruje ratusz, po sygnałach mieszkańców w trybie pilnym mają zostać usunięte zbędne pojemniki po starej firmie. - Pracownicy wydziału ochrony środowiska wraz z pracownikami firmy Pre Zero odwiedzili już dzielnicę Czechów, aby zlokalizować problem - dodaje Boguta.

Nowa firma od 1 stycznia wywozi śmieci na Czechowie Południowym, Czechowie Północnym i Sławinie (Sektor III); na Starym Mieście, Wieniawie, w Śródmieściu, w dzielnicy Za Cukrownią (Sektor IV); Czubach Południowych, Wrotkowie, Zemborzycach.