Przegląd hejnałów

i

Autor: Mateusz Kasiak

Przegląd Hejnałów w Lublinie: Trębacze z całej Polski odegrają hymny Polski i Ukrainy

2022-08-12 9:53

Tradycyjnie 15 sierpnia, w dniu nadania przez króla Władysława Łokietka Lublinowi praw miejskich, odbędzie Ogólnopolski Przegląd Hejnałów. W tym roku nie zabraknie akcentów ukraińskich.

Bo tegoroczną edycję organizatorzy dedykują właśnie niepodległej Ukrainie. Zaplanowano m.in. spotkanie władz województwa i miasta z Konsulem Generalnym Ukrainy w Lublinie oraz odegranie hymnów narodowych Polski i Ukrainy. Melodii będzie można posłuchać o 16.00 na Starym Mieście.

Tradycyjnie swoje hymny miejskie odegrają też zaproszeni hejnaliści. W tym roku Lublin gościł będzie aż 33 trębaczy. Dodatkowo, nie zabraknie wydarzeń jubileuszowych. Miasto obchodzi 705. urodziny dokładnie 15 sierpnia.

Na zainteresowanych czeka nie tylko możliwość poznania polskich tradycji hejnałowych, ale także m.in. spacery „Śladami dawnego Lublina”, które przybliżą dziedzictwo historyczne i kulturowe naszego miasta – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Spacery rozpoczną się o godz. 13.00, 15.00 i 17.00 przy Centrum Inspiracji Turystycznej (ul. Jezuicka 1-3). Z kolei o godz. 19.00 na Tarasie Wieży Trynitarskiej odbędzie się koncert trio lubelskiego FreeYo-Suszek/Waszczuk/Redas pt. "Wieczorne inspiracje wielokulturowym Lublinem".

Na zakończenie, o 21.00, na fontannie multimedialnej na Placu Litewskim organizatorzy zapraszają na pokazy: „Czarcia Łapa”, „Tradycje Lubelskiego Przemysłu Lotniczego” oraz „Sen o Mieście”.

Przegląd - zawirowania i legendy

W tym roku wydarzenie odbywa się już po raz 28. Jego inicjatorami byli lubelski klikon [krzykacz miejski, dop. red.] Władysław Stefan Grzyb, muzykolog Ludwik Gawroński oraz trębacz Eugeniusz Saweczko.

Po raz pierwszy impreza odbyła się w 1993 roku. Było to wówczas odegranie hejnału lubelskiego. Na zasadach Przeglądu organizowano następne edycje. Od początku oprócz Lublina brał w nich udział m.in. Kraków, a z miast województwa lubelskiego Zamość czy Lubartów.

- Dużo łatwiej było nam kiedy 22 kwietnia 1996 roku założyliśmy stowarzyszenie. Chodziło o kwestie organizacyjne, ale i finansowe. Mogliśmy przyjmować gości z Polski, ale i z zagranicy - opowiada nam Alicja Dec, kanclerz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Hejnałów Miejskich w Lublinie.

I tak na przykład prawdziwą sensacją był przyjazd zespołu angielskich krzykaczy. Udało się dzięki staraniom Władysława Grzyba w 1997 roku. - Zrobili furorę w Lublinie. Ich krzyk. Ich barwne stroje. To było imponujące - wspomina Dec.

Na przestrzeni lat Przegląd się rozrastał. Z roku na rok przyjeżdżali przedstawiciele zarówno polskich, jaki i zagranicznych miast. To dzięki niemu wiele miejscowości na nowo odkrywało swoje melodie, inne zaś napisały zupełnie nowe hymny.

- Niektóre miasta inspirowały się Lublinem, który sięgnął do tradycji i w 1991 roku przywrócił swój hejnał. Inne zamówiły nowe utwory - mówi Dec.