Protest rolników

Protest rolników w woj. lubelskim 10 maja 2024. Czy będą blokady? [MAPA]

2024-05-10 11:03

10 maja w wielu miejscach będą organizowane protesty rolników. Czy rolnicy zablokują znów całe miasta? Mamy najnowsze informacje na ten temat! Policja już deklaruje, że będzie czuwała nad bezpieczeństwem ruchu i protestującymi.

Protest rolników 10 maja w wielu miejscach w Polsce

Na 10 maja br. NSZZ "Solidarność" i NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" zapowiedziały w Warszawie demonstrację przeciwko Zielonemu Ładowi. Ma się ona rozpocząć w południe na Placu Zamkowym, przejść obok przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie przy ul. Świętokrzyskiej i dalej przed Sejm. Związkowcy chcą przekazać w przedstawicielstwie i marszałkowi Sejmu petycje w sprawie odejścia od Zielonego Ładu i polityki ekologicznej UE.

Wśród najważniejszych rolniczych postulatów jest m.in. likwidacja Zielonego Ładu oraz zablokowanie importu produktów rolnych z Ukrainy.

Jednak nie tylko w stolicy planowane są protesty środowisk rolniczych.

Protest rolników w woj. lubelskim 27 marca 2024

Protest rolników 10 maja w woj. lubelskim

Na terenie powiatu krasnostawskiego odbędzie protesty rolników. Zgłoszone są 4 miejsca grupowania się protestujących. 3 na terenie miasta Krasnystaw i 1 w miejscowości Stara Wieś. Głównym zadaniem policjantów jest zapewnienie bezpieczeństwa ich uczestnikom oraz osobom postronnym.

Już jutro na terenie powiatu krasnostawskiego odbędą się protesty rolników.

W Krasnymstawie protestujący zgromadzą się w trzech miejscach:

  • rondo na DW-812, przy ul. Lwowskie i Mostowej
  • rondo Unii Europejskiej na DK-17
  • Pl. 3 Maja

W tych miejscach protestujący będą się gromadzić od godziny 8:00 do 20:00.

Ponadto rolnicy będą protestować w miejscowości Stara Wieś na DW-846, pomiędzy skrzyżowaniem z DW-843. Tu protest potrwa od godziny 10:00 do godziny 17:00.

- W żadnych z wymienionych miejsc nie jest planowana blokada dróg, jednak apelujemy o zachowanie ostrożności i wyrozumiałość. W miejscach protestów obecni będą policjanci, którzy zadbają o bezpieczeństwo uczestników zgromadzeń oraz osób postronnych. Tym razem w działaniach funkcjonariusze wykorzystują również policyjnego drona – informuje st. sierż. Anna Chuszcza z krasnostawskiej policji.

Protest rolników 10 maja na Lubelszczyźnie. Sprawdź MAPĘ [10.05.2024]

W piątek blokady będą także w Raciborowicach w gm. Białopole. Strajk jest zaplanowany od godz. 8.00 do 20.00 na drodze wojewódzkiej nr 844 łączącej Chełm z Hrubieszowem. Tak ruch ma być blokowany co pół godziny, a kierowcy będą dostawali ulotki.

- Nastawiamy się na akcję informacyjną, przy możliwie jak najmniejszym utrudnianiu ludziom przejazdu – mówi „Tygodnikowi Rolniczemu” Jarosław Wilgos, rolnik, który weźmie udział w wydarzeniu.

Z nieoficjalnych informacji podanych przez „Tygodnik Rolniczy” wynika, że protesty mają być także w gminach Wojsławice, Kamień, Uchanie, Miączyn, Kraśniczyn, Grabowiec, czyli w powiatach krasnostawskim, chełmskim i zamojskim.

Rolnicy nie ukrywają, że chętnych do zorganizowania akcji było więcej, ale nie wszędzie udało się uzyskać niezbędne zezwolenie.

Pełną listę miejsc protestów rolników w woj. lubelskim 10 maja 2024 znajdziecie poniżej

Powiat chełmski

  • Miejscowość: Raciborowic, gmina Białopole na DW-844.
  • Miejscowość: Wojsławice.

Powiat hrubieszowski:

  • Miejscowość: Dołhobyczów - przejście graniczne.
  • Miejscowość: Uchanie.

Powiat krasnostawski:

  • Miejscowość: Stara Wieś gm. Kraśniczyn.

Powiat zamojski:

  • Miejscowość: Stary Zamość.
  • Miejscowość: Skierbieszów.

Poniżej przygotowaliśmy mapę z przybliżonymi miejscami protestów. Będzie ona aktualizowana!

Zobacz także: Protest rolników na węźle Tatary w Lublinie