Medyk

i

Autor: pexels.com/zdjęcie ilustracyjne

WOJNA W UKRAINIE

Polski wolontariusz został ranny na ukraińskim froncie. Trafił do szpitala w Lublinie

2024-07-10 14:34

Do jednego ze szpitali w Lublinie trafił polski wolontariusz, który od początku wojny w Ukrainie udzielał pomocy medycznej żołnierzom walczącym na froncie. Mężczyzna został ranny podczas niedawnego ostrzału artyleryjskiego w obwodzie ługańskim.

Polski wolontariusz został ranny na froncie w Ukrainie

Wolontariusz jest w grupie medyków bojowych, którzy od początku wojny w Ukrainie udzielają pomocy medycznej żołnierzom na froncie. Pomoc tę organizuje Fundacja „W międzyczasie”.

„Jeden z naszych medyków bojowych w trakcie ostrzału artyleryjskiego oberwał w nogę odłamkiem. Rana jest na tyle poważna, że musiał być ewakuowany do Polski. Został przewieziony do szpitala w Lublinie, gdzie trwa jego leczenie” – powiedział w środę PAP prezes Fundacji „W międzyczasie” Damian Duda.

Podkreślił, że względów bezpieczeństwa i dla zapewnienie spokoju procesu leczenia nie będą udzielne dokładne informacje, w którym szpitalu przebywa ranny wolontariusz. „W tej chwili sytuacja jest stabilna. Walczymy o jego nogę. Wdał się stan zapalany, dopiero po jego zwalczeniu będziemy mogli myśleć nad dalszym leczeniu, nadbudowie tkanki i rehabilitacji” – dodał Duda.

Co dalej z Ukrainą? Czy PUTIN wygra tę WOJNĘ?!

Do zranienia ratownika doszło w okolicach miasta Kreminna w obwodzie ługańskim w Ukrainie, gdzie trwają obecnie walki.

Polscy wolontariusze pomagają żołnierzom od początku wojny w Ukrainie

Grupa wolontariuszy działająca przy fundacji „W międzyczasie” bezpłatnie od początku pełnoskalowej wojny w Ukrainie świadczy pomoc medyczną żołnierzom bezpośrednio na froncie.

„Zespół liczy około 40 medyków bojowych, którzy rotacyjnie wykonują swoje obowiązki w strefie walk na Ukrainie. Medycy, tak jak żołnierze, są narażeni na ostrzał, na miny, na drony” – powiedział Duda.

Przy linii frontu są obecne dwa zespoły ratownicze, liczące po 3-4 ratowników, którzy udzielają pomocy medycznej rannym żołnierzom, a kiedy to konieczne transportują ich do szpitali.

Duda podkreślił, że medyk pola walki musi mieć wiedzę z zakresu medycyny ratunkowej, jak i znać uwarunkowania, w jakich funkcjonuje żołnierz na froncie. „Osoby, które chcą pomagać na froncie przechodzą w kraju proces rekrutacji. Muszą przejść cykl szkoleń taktycznych, psychologicznych, medycznych, pracy w zespole. Dopiero kiedy uzyskają pozytywne rekomendacje, mogą być zakwalifikowani do wyjazdów” – zaznaczył Duda.

Dopasuj ulicę do dzielnicy Lublina. Sprawdź, czy dobrze znasz mapę miasta!

Pytanie 1 z 15
Ul. Rynek w Lublinie znajduje się w dzielnicy:

W Donbasie na Ukrainie od wielu tygodni trwają intensywne walki. Rosja systematycznie atakuje Ukrainę także w innych miejscach. W nocy z wtorku na środę siły rosyjskie zaatakowały pociskami rakietowymi obwód odeski na południu Ukrainy, a dronami elektrownię w obwodzie rówieńskim na zachodzie Ukrainy. W poniedziałek w ataku rakietowym Rosji na Kijów zginęło 33 osoby.

Zobacz także: Lubelski szpital ma pierwszy w Polsce aparat do mikrodializy mózgu. To większe szanse dla pacjentów [GALERIA]