Kiedy pogrzeb ofiar z Przewodowa?
Msza święta pogrzebowa 62-letniego Bogusława W. ma się rozpocząć w sobotę o godz. 12. Natomiast pogrzeb 60-letniego Bogdana C. w niedzielę o godz. 13.
Choć uroczystości będą mieć charakter państwowy, to media nie będą mogły uczestniczyć w nich. Chodzi o to, aby uszanować to, że ofiary były osobami prywatnymi.
- Mam tylko jedną prośbę - bo przed chwilą rozmawiałem z najbliższymi jednej z ofiar tego zdarzenia - prosiłbym o uszanowanie prywatności, o uszanowanie tych uroczystości pogrzebowych jako uroczystości prywatnych. Rodziny bardzo proszą, że chciałyby pożegnać się ze swoimi najbliższymi w spokoju. Prosiłbym, żebyście państwo wzięli to pod uwagę - zaapelował prezydent Andrzej Duda w czwartek.
Do jego prośby dołączył się także wojewoda lubelski Lech Sprawka.
- Apeluję do wszystkich redakcji, aby uszanować ból rodzin i bliskich ofiar, zapewnić intymność w przeżywaniu ceremonii i nie czynić z pogrzebu wydarzenia medialnego – napisał w czwartek na Twitterze wojewoda lubelski Lech Sprawka.
Od kilku dni w całej gminie Dołhobyczów trwa żałoba.
- Uznaliśmy, że to, co się wydarzyło zasługuje na to, aby w sposób symbolicznym uczcić te ofiary. Do połowy masztów opuszczone zostały flagi z kirami - powiedział w rozmowie z PAP wójt gminy Dołhobyczów Grzegorz Drewnik.
Kim były ofiary ataku rakietowego we wsi Przewodów?
To dwaj mężczyźni w wieku 60 i 62-lata – Bogusław W. i Bogdan C. Byli pracownikami suszarni zboża w miejscowości Przewodów. Bogdan C. był traktorzystą, pracującym w suszarni zbóż. Tego feralnego dnia akurat jechał ciągnikiem z kukurydzą. Bogusław W. był natomiast magazynierem. Obaj byli mieszkańcami Przewodowa.
- To byli moi najlepsi koledzy, przyjaciele — wspomina pan Stanisław, mieszkaniec Przewodowa w rozmowie z reporterem „Super Expressu".
Jeden z mężczyzn był mężem nauczycielki lokalnej szkoły podstawowej.
Obaj zginęli we wtorek po godzinie 15, gdy na wagę w suszarni spadła rakieta rosyjskiej produkcji.
Pogrzeb o charakterze państwowym – co to znaczy?
Mianem pogrzebu państwowego uznaje się każdą uroczystość przeprowadzoną na koszt państwa z udziałem honorowych gości. Przebieg ceremonii jest ustalany indywidualnie przez rodzinę. Oni decydują o tym, czy jest to uroczystość religijna, świecka, czy otwarta dla szerokiego grona lub mediów.
Pogrzeby państwowe odbywają się w celu zaangażowania społeczeństwa w żałobę narodową po wyrażeniu zgody przez rodzinę zmarłego. Tego typu wydarzenia często generuje masowy rozgłos zarówno w mediach krajowych, jak i światowych.