wehikuł czasu

Plac Litewski ponad 100 lat temu i dziś. Sprawdź, jak dużo się zmieniło! [GALERIA]

2024-06-20 21:26

Lublin zmienia się każdego dnia. Pojawiają się nowe budynki, a stare znikają, zmieniają się elewacje itp. Postanowiliśmy przejrzeć zdjęcia pl. Litewskiego sprzed 100 lat i spróbować odtworzyć te kadry, że by sprawdzić, jaka będzie różnica. Oceńcie sami!

W ciągu 100 lat wiele wydarzyło się w naszym mieście. Lublin wygląda zupełnie inaczej teraz niż kiedyś. Miasto przeżyło w tym czasie II wojnę światową, okupację, czasy PRL-u i wszystkie przemiany społeczne. Wszystko to odcisnęło piętno na Lublinie i sprawiło, że wygląda on tak, a nie inaczej.

Plac Litewski w Lublinie ma powierzchnię około 35 tys. m kw. Powstał w latach 20. XIX wieku w celu urządzania parad wojskowych. Kiedyś był nazywany placem Musztry. Teraz jest to najważniejsze miejsce spotkań w Lublinie. Odbywają się tu różnego rodzaju imprezy, pokazy czy nawet ceremonie państwowe.

Przejrzeliśmy archiwalne zdjęcia naszego miasta, żeby sprawdzić, jak pl. Litewski zmienił się w ciągu ostatniego wieku. Co więcej, postanowiliśmy odtworzyć te same kadry, aby porównać te miejsca. Efekt jest naprawdę zaskakujący! Czy rzeczywiście tak dużo się zmieniło? A może centrum i jednocześnie serce miasta pozostało takie samo? Koniecznie to sprawdźcie w poniższej galerii zdjęć!

Zobacz zdjęcia: Plac Litewski ponad 100 lat temu i dziś

Przyszły na Plac Litewski. Szukały przyjaciela na całe życie.