Pierwsze w tym roku ognisko ASF w woj. lubelskim! Zwierzęta muszą zostać zutylizowane

i

Autor: unsplash.com Zdjęcie ilustracyjne

rolnictwo

Pierwsze w tym roku ognisko ASF w woj. lubelskim! Zwierzęta muszą zostać zutylizowane

2024-06-06 15:59

Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Lublinie potwierdził pierwsze w tym roku ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) w województwie lubelskim. Powiatowy Lekarz Weterynarii zadecydował o uśmierceniu chorych zwierząt.

Dr n. wet. Monika Michałowska z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Lublinie poinformowała PAP, że ognisko ASF wykryto we wtorek w małym gospodarstwie w miejscowości Zadębce (gm. Trzeszczany, pow. hrubieszowski). Występowanie choroby u świń potwierdziły badania przeprowadzone przez Państwowy Instytut Weterynaryjny — Państwowy Instytut Badawczy w Puławach.

Mieszkanka Sulejówka kupiła świnię i przywiązała ją do drzewa

Jak przekazała, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Hrubieszowie zadecydował o zabiciu wszystkich świń w liczącym dziesięć sztuk stadzie i ich utylizacji. Wcześniej kilka zwierząt padło z powodu choroby.

Inspekcja ustala źródło zakażenia i sprawdza, czy nie doszło do przeniesienia choroby do innych gospodarstw.

- To pierwsze ognisko ASF w województwie lubelskim w tym roku – uzupełniła.

Michałowska zaapelowała o przestrzeganie zasad bioasekuracji w gospodarstwach, w których utrzymywane są świnie.

W środę wojewoda lubelski Krzysztof Komorski wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń. Ustanowił obszar zapowietrzony w gminach: Hrubieszów (miejscowości Nowosiółki, Janki), Trzeszczany (Nieledew, Trzeszczany Pierwsze, Trzeszczany Drugie, Zadębce, Zadębce Kolonia) i Uchanie (Chyżowice, Łuszczów, Łuszczów Kolonia, Mojsławice, Mojsławice Kolonia). Ograniczenia obejmują także inne gminy w części powiatów: chełmskiego, hrubieszowskiego i zamojskiego.

Afrykański pomór świń (ASF) to groźna, zakaźna choroba wirusowa świń domowych i dzików. Zakażenie obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie. Śmiertelność zwierząt sięga nawet 100 proc.

Wirus afrykańskiego pomoru świń nie atakuje ludzi, więc choroba ta nie stwarza dla nich zagrożenia.

Zobacz także: Ludzie uwięzieni w samochodach, zalane szkoły i kościoły. Tak wyglądała burza w Zamościu!