Okobus ma zapobiec utracie wzroku. Na Lubelszczyźnie startuje pionierski program

i

Autor: zdjęcie nadesłane, prof. Robert Rejdak

Okobus ma zapobiec utracie wzroku. Na Lubelszczyźnie startuje pionierski program

2023-01-03 15:44

Lubelscy okuliści chcą dotrzeć do chorych na cukrzycę i zbadać ich wzrok. Specjalny Okobus odwiedzi miasteczka i wsie w województwie lubelskim. To pionierski program profilaktyczny, który będzie wykorzystywał sztuczną inteligencję. Wszystko po to, aby uchronić cukrzyków przed utratą wzroku.

- Okobus jest to projekt, który zakłada przebadanie w ciągu roku 5 tysięcy osób chorujących na cukrzycę - mówi prof. Robert Rejdak, szef Kliniki Okulistyki Ogólnej SPSK1 w Lublinie. - Ten Okobus to jest taki mobilny zestaw, który będzie podróżował i odwiedzał przede wszystkim gabinety i praktyki lekarzy rodzinnych w naszym województwie, szczególnie w małych miejscowościach, po to, żeby przede wszystkim skrócić ścieżkę do diagnostyki i terapii.

Do tej pory osoby chore na cukrzycę musiały najpierw uzyskać skierowanie do okulisty od lekarza rodzinnego. Następnie okulista kierował je do kliniki. Taki proces mógł trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Tymczasem liczy się czas.

- Osoby chorujące na cukrzycę są zagrożone powikłaniami w postaci cukrzycowego obrzęku plamki, które może powodować nieodwracalną ślepotę - dodaje prof. Rejdak. - Temu niebezpieczeństwu można zaradzić wcześnie się diagnozując i poprzez wczesną terapię. Problemem jest ta zbyt późna zgłaszalność pacjentów. Bus będzie wyposażony w najnowszą kamerę diagnostyczną i tam będą wykonywane zdjęcia. Następnie będą one przekazywane do Kliniki Okulistyki w Lublinie, gdzie będą analizowane. Wybrani pacjenci będą zapraszani do nas w trybie pilnym na dalszą diagnostykę i leczenie.

Okobus trasę po województwie lubelskim rozpocznie prawdopodobnie w lutym. Nie jest jeszcze znany dokładny grafik miejsc, które odwiedzi. Cały program będzie trwał rok.

Pionierski program profilaktyczny powstał w Uniwersytecie Medycznym w Lublinie we współpracy z Instytutem Łączności w Warszawie i przy wsparciu Ministerstwa Cyfryzacji.