Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

i

Autor: Wokandapix Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Sprawdź, gdzie możesz uzyskać pomoc

2021-02-23 9:26

23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. W całym kraju organizowane są działania mające na celu nie tylko poszerzanie wiedzy na temat depresji, ale również na doraźnej pomocy osobom dotkniętych tym zaburzeniem. W obchody tego dnia włączyło się też miasto Lublin.

Pomoc osobom z depresją

23 lutego specjaliści z Centrum Interwencji Kryzysowej świadczyć będą konsultacje psychologiczne, przeznaczone zarówno dla chorych na tę chorobę, jak i ich bliskich. Osoby cierpiące na depresję mogą także skorzystać między innymi z webinariów przygotowanych przez specjalistów psychiatrii Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie. 

Dzięki obchodom Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją próbujemy przełamywać istniejące w społeczeństwie stereotypy dotyczące depresji. Niestety, wciąż panuje przekonanie, że osoba, która konsultuje się z psychiatrą cierpi na chorobę psychiczną. Doświadczenia związane z pandemią COVID-19 i koniecznością społecznego dystansowania się miały ogromny wpływ na kondycję psychiczną wielu mieszkańców Lublina. Szacuje się, że częstotliwość występowania depresji podczas epidemii wzrosła na świecie od 2 do 7 razy w porównaniu z danymi z poprzednich lat. Dlatego Miasto Lublin w ramach współpracy z podmiotami i organizacjami pozarządowymi aktywnie włączyło się w obchody Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją. Zachęcamy mieszkańców Lublina do skorzystania z oferty proponowanej w tym dniu przez poszczególne placówki i organizacje – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Ważne informacje dla osób z depresją

23 lutego w Centrum Interwencji Kryzysowej można będzie skorzystać z bezpłatnych konsultacji psychologicznych dla osób, które mają potrzebę rozmowy ze specjalistami na tematy dotyczące depresji. Specjaliści są dostępni od 7:00 do 19:00 w siedzibie Centrum przy ul. Probostwo 6A. Można się też z nimi skontaktować telefonicznie pod numerem telefonu: 733 588 600 lub mailowo [email protected]

Porady telefoniczne udzielane przez specjalistów z zakresu psychologii i psychiatrów będą też udzielane przez:

  • Lubelskie Stowarzyszenie Ochrony Zdrowia Psychicznego – nr 783 703 500, w godz. 8:00-20:00
  • Fundację Sempre a Frente – nr 536 080 154, w godz. 11.00-16 00
  • Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie – nr 81 72 44 778, w godz. 10:00-12:30
  • I Klinikę Psychiatrii, Psychoterapii i Wczesnej Interwencji SP Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie – nr 535 674 379 i 535 658 549, w godz. 9:00-18:00.

Webinary przybliżające problematykę depresji

Oprócz działań wspomagających, prowadzone będą też dziś działania mające na celu poszerzenia wiedzy o depresji. Specjaliści z I Kliniki Psychiatrii, Psychoterapii i Wczesnej Interwencji SP Szpitala Klinicznego w Lublinie przygotowali cykl krótkich webinarów, przybliżających problematykę depresji. Zainteresowane osoby będą mogły zapoznać się z najczęstszymi mitami dotyczącymi tej choroby, jej przyczynami, metodami terapii oraz sposobami zapobiegania depresji. Materiały video dostępne będą na stronie internetowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Źródło: informacja prasowa

Raport z anteny 22.02, godz.10