W organizację obchodów Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem włączyli się: Ministerstwo Sprawiedliwości, Prokuratura Krajowa, asystencji sędziów, referendarze, adwokaci, radcowie prawni, aplikanci, psycholodzy, kuratorzy sądowi i policjanci.
Celem akcji jest zwrócenie uwagi na potrzeby i prawa osób, które zostały pokrzywdzone przestępstwem. 22 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ofiar Przestępstw, wprowadzony ustawą z dn. 12 lutego 2003 r. To właśnie w tym dniu rozpoczyna się Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem.
- Ustanowiony w 2000 roku Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem jest okazją do przypomnienia o trudnej sytuacji rodzin doświadczonych przestępstwem, ale także do niesienia im konkretnej pomocy. Wprowadzone w związku ze stanem epidemii ograniczenia spowodowały, że w tym roku instytucje Miasta Lublin nie będą oferowały bezpośrednich spotkań z profesjonalistami świadczącymi pomoc osobom pokrzywdzonym. Zachęcamy je do kontaktu telefonicznego, który jest skutecznym, a jednocześnie bezpiecznym sposobem uzyskania potrzebnej wiedzy i pomocy – tłumaczy Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.
Polecany artykuł:
Wszystkie osoby, które doznają przemocy w rodzinie i pokrzywdzone przestępstwem mogą się skontaktować telefonicznie z członkami Zespołu Interdyscyplinarnego dyżurującymi pod numerami telefonów: 81 466 54 86 oraz 81 466 54 87. Telefony będą czynne 22 i 23 lutego w godz. 7:30-12:30 oraz 14:00-19:00.
Pełną listę placówek, które udzielają wsparcia osobom pokrzywdzonym znajdziecie pod tym linkiem. Po wybraniu miasta rozwinie się lista dostępnych podmiotów, godziny otwarcia i formy pomocy.