Nowotwór u dziecka nie musi być wyrokiem. Złoty Wrzesień w Lublinie

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne pixabay/ddimitrova

Zdrowie

Nowotwór u dziecka nie musi być wyrokiem. Złoty Wrzesień w Lublinie

2024-09-23 15:38

Zaczęło się od bólu pleców, później dołączył lekki niedowład nóg. U małej Emilki zdiagnozowano nowotwór - białaczka limfoblastyczna typu B. W trakcie Złotego Września, miesiąca świadomości nowotworów wieku dziecięcego, lekarze i mama Emilki, pacjentki Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie przypominają, aby nie bagatelizować objawów.

Eska Lublin i szpital w Świdniku pomagają powodzianom. Dary już wyruszyły w drogę!

Nowotwór u dziecka może rozwinąć się bardzo szybko, ale nie oznacza on wyroku.

- U Emilki objawy nie były jednoznaczne. My bardzo długo szukaliśmy, bo aż 4 miesiące, co się dzieje z naszym dzieckiem. Zaniepokoiła nas już najbardziej chyba sytuacja, kiedy doszły ogromne bóle pleców z niedowładem nóg. Nasza przygoda z Oddziałem Hematologii Dziecięcej zaczęła się od złamań kompresyjnych kręgosłupa, gdzie my jeszcze nie wiedzieliśmy do końca z czym będziemy się mierzyć. Ale leczenie w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym jest wdrażane bardzo szybko, bo tak naprawdę na drugi dzień my już mieliśmy podaną pierwszą serię sterydów, później chemię i kolejne te cykle, to szło bardzo szybko. Cieszę się, że po 10 miesiącach bycia na oddziale, mieszkania tam, udało nam się osiągnąć remisję i wyjść - mówi Marta Dymel, mama dziewczynki.

Im wcześniejsza diagnoza i rozpoczęte leczenie, tym dziecko ma większe szanse na szybsze i skuteczne pokonanie choroby. Rodzice powinni być czujni i zwracać szczególną uwagę na nawracające przewlekłe infekcje, silne bóle głowy, kości, powtarzającą się gorączkę.

- Nowotwory u dzieci, ich wczesne objawy są bardzo nietypowe. One mogą przypominać banalne infekcje, inne częściej występujące choroby. Natomiast rolą lekarza, który zna dziecko, który obserwuje jego rozwój, jest wychwycenie tych nietypowych objawów, które mogą świadczyć o tym, że z dzieckiem dzieje się coś złego i zlecenie odpowiednich badań. No i rola onkologów dziecięcych, żeby dziecko jak najszybciej otrzymało najlepszą dostępną terapię - mówi prof. Katarzyna Drabko, onkolog dziecięca z USD w Lublinie.

W Polsce każdego roku diagnozuje się około 1200 nowotworów u dzieci. U najmłodszych pacjentów choroba może się rozwinąć nawet w kilka tygodni. Dlatego tak ważne jest, aby nie bagatelizować objawów. W najbliższą niedzielę będzie można spotkać się i porozmawiać z ekspertami w trakcie finału akcji Złoty Wrzesień. W samo południe sprzed Trybunału Koronnego, w kierunku Błoni pod Zamkiem wyruszy Złoty Orszak. Po nim na Błoniach pod Zamkiem rozpocznie się piknik rodzinny.​

Zobaczcie także naszą galerię zdjęć: W poszukiwaniu grzybów w Starym Gaju! Takie „okazy” znaleźliśmy w lubelskim lesie