W przyszłym roku akademickim będzie można między innymi studiować psychologię na Uniwersytecie Medycznym. Na tej uczelni to nowość, a sam kierunek wyróżnia się tym, że przyszły psycholog będzie przygotowany do pracy klinicznej.
Lublin jest też trzecim miastem w Polsce, gdzie można studiować na kierunku sztuczna inteligencja. Taką nowość przygotował Katolicki Uniwersytet Lubelski.
- Na tym kierunku będzie mogło studiować 36 osób, które zostaną przygotowane do podjęcia pracy w charakterze programistów i specjalistów w zakresie projektowania systemów inteligentnych, a także oceny ich przydatności - mówi Monika Stojowska, zastępca rzecznika prasowego KUL. - To z jednej strony wiąże się z badaniami, które prowadzimy na naszym uniwersytecie, a z drugiej strony też potrzebami rynku pracy nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.
UMCS swoim przyszłym studentom proponuje trzy nowości. Technical Physics (fizyka techniczna), Międzynarodowe stosunki gospodarcze oraz e-Edytorstwo i techniki redakcyjne.
Natomiast maturzyści, którzy wybierają się na Politechnikę Lubelską od października będą mogli studiować inżynierię pojazdów.
Uniwersytet Przyrodniczy przygotował cztery nowe kierunki: inżynierię ekologiczną, gospodarkę obiegu zamkniętego, zarządzanie bezpieczeństwem i jakością produkcji , a także technikę rolniczą i agrotronikę.