Nowa strategia lubelskiej służby zdrowia. Zmiany zaczęły się od dyrekcji

Uniwersytet Medyczny w Lublinie ogłosił nową strategię rozwoju pod nazwą „Horyzont Zdrowia”, która zakłada integrację i konsolidację szpitali klinicznych. W pierwszym kroku rektor Wojciech Załuska odwołał Michała Szabelskiego z funkcji dyrektora USK nr 4. Obowiązki dyrektora będzie pełnić Kamila Ćwik, która kieruje Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym.

Nowa strategia lubelskiej służby zdrowia. Zmiany zaczęły się od dyrekcji
Autor: aw

Wśród powodów swojej decyzji profesor Wojciech Załuska wymieniał przede wszystkim ideę integracji i łączenia zasobów placówek. Podkreślił, że odwołanie jest z powodu "nie tyle spraw osobowych, tylko chęci do przeniesienia inicjatyw wokół innej problematyki". 

Doceniamy to, co pan dyrektor zrobił dotychczas, natomiast szukamy różnych nowych rozwiązań. On jest dalej naszym pracownikiem uczelni. Natomiast idea jest związana z pewną perspektywą dotyczącą połączenia sił, połączenia kompetencji. Jeszcze nie mówię o połączeniu bezpośrednim tych szpitali, natomiast o wszelkich sposobach integracji, konsolidacji zasobów w sensie organizacyjnym, po to, żeby po pierwsze nasi pacjenci mieli pełną bazę opieki niezależnie od wieku i to począwszy od szpitala dziecięcego - podkreślił profesor Wojciech Załuska rektor UM.

"W perspektywie najbliższych lat będziemy chcieli pogłębiać te procesy."

To jest też możliwość lepszego wykorzystania kompetencji zespołów i w zakresie leczenia czy aktywności klinicznej, jak też aktywności edukacyjnej. Nasze jednostki są bardzo przeciążone, jeśli chodzi o liczbę studentów. Tutaj ekonomia nie jest bez znaczenia. To jest też możliwość pozyskiwania środków zewnętrznych, i tutaj pani dyrektor jest bardzo kompetentna w tym zakresie, i chcemy wykorzystać te możliwości po to, żeby uzyskiwać to, co możliwe, z proponowanych konkursów w ramach środków przeznaczonych zarówno przez Ministerstwo Zdrowia, jak i przez inne instytucje – tłumaczył profesor Załuska.

W najbliższych miesiącach ma zostać ogłoszony także konkurs na dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1, to w związku z upływem kadencji.

Należy zauważyć, że to nie jest tylko i wyłącznie łączenie szpitali. My chcemy się wpisać w projekt ogłoszony w tej chwili przez Ministerstwo Zdrowia dotyczący integrowania szpitali. Tam jest mowa zarówno o integracji wewnątrz, jak i zewnątrz podmiotowej. Termin składania wniosków jest do końca października i my w ramach tego projektu planujemy złożyć wniosek. Natomiast szczegóły będziemy mogli podać, po opracowaniu tych koncepcji, czy to będą integracje wewnątrz podmiotowe, czy będziemy się starali integrować z innymi zasobami innych szpitali w województwie lubelskim, które uzupełnią nasze potencjalne braki - mówi profesor Marek Majewski prorektor ds. Klinicznych UM.

Dotychczasowa dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego będzie miała pod opieką kolejną placówkę.

Oczywiście doceniam decyzję pana rektora i jest to dla mnie niesamowite wyróżnienie, natomiast mam nadzieję, że te szpitale po prostu zaczną ze sobą współpracować, tak jak oczekuje pan rektor i tak jak powinniśmy pracować dla naszych pacjentów. Mamy nadzieję, że współpraca między obiema jednostkami spowoduje, że ci pacjenci przejdą płynnie do drugiej jednostki, że przed rozpoczęciem leczenia w szpitalu dla dorosłych nastąpi przekazanie pacjenta, który suchą stopą zmieni swojego lekarza prowadzącego, ale w taki sposób, żeby tego nie odczuł. Nasi pacjenci są przyzwyczajeni do warunków dziecięcych i dla nich często przejście do szpitala dla dorosłych jest po prostu szokiem - mówi Kamila Ćwik p.o. dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 4.

Zobacz także naszą galerię zdjęć: 1,5 tony karmy dla zwierząt ku pamięci Łukasza Litewki

Róża, Łukasz i Kreweta czekali na kurczaki przez całą noc. Popeyes w Lublinie już czynny
Lublin Radio ESKA Google News