wydarzenia

Noc Muzeów 2024 w Lublinie. Sprawdź najciekawsze wydarzenia!

2024-05-16 16:12

Najbliższa sobota zapowiada się pełna wrażeń. Już 18 maja odbędzie się Noc Muzeów 2024! To idealna okazja na to, aby zwiedzić miejsca kulturalne, które tego dnia pokażą swoje inne oblicze. W tym roku oferta jest naprawdę bogata i trzeba pamiętać, że taka okazja zdarza się tylko jedną noc w roku! Koniecznie sprawdźcie, na co warto się wybrać!

Spis treści

  1. Muzeum Narodowe w Lublinie
  2. Muzeum Józefa Czechowicza
  3. Muzeum Historii Miasta Lublina
  4. Dworek Wincentego Pola
  5. Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem”
  6. Wieża Trynitarska w Lublinie
  7. Noc Muzeów 2024 w Ogrodzie Botanicznym w Lublinie
  8. Noc Muzeów 2024 w lubelskim skansenie

18 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzeów. Wówczas w Polsce i na świecie odbywa się Noc Muzeów 2024. Tego dnia można zwiedzać wiele miejsc za darmo. Jak co roku, to wydarzenie cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów, jak i samych mieszkańców. Gdzie znajdziesz najciekawsze wydarzenia w Lublinie na Noc Muzeów 2024? Koniecznie sprawdźcie poniższą listę!

Muzeum Narodowe w Lublinie

Z okazji Nocy Muzeów 2024 w Lublinie zamek będzie otwarty dla zwiedzających w godzinach 18.00-24.00 (ostatnie wejście o godz. 23.00). Wstęp będzie wolny dla wszystkich. Tego dnia planowane jest oprowadzanie z przewodnikiem po Kaplicy Trójcy Świętej, pokaz filmu, ale także i liczne animacje i atrakcje dla dzieci. Zainteresowani będą mieli także szanse zobaczyć pokaz pasteli Witkacego z kolekcji Muzeum Narodowego w Lublinie.

Maj przywitał nas feerią barw i dźwięków. Ruszyły pokazy fontanny multimedialnej w Lublinie.

Muzeum Józefa Czechowicza

W Noc Muzeów Muzeum Józefa Czechowicza zaprasza na ul. Złotą 3, gdzie Łukasz Jemioła zaprezentuje twórczość naszego patrona oraz innych poetów, we własnych aranżacjach. Koncert odbędzie się o godz. 19.30. Wstęp jest darmowy!

Muzeum Historii Miasta Lublina

W tym miejscu mieszkańcy Lublina będą mogli podziwiać wystawę fotografii Ludwika Hartwiga. „Miasto w ruinie” to fotograficzny obraz zbombardowanego 9 września 1939 roku Lublina. Tragiczny stan miasta utrwalił w obiektywie znany fotografik i portrecista lubelski.

Dworek Wincentego Pola

Po trwających kilka lat pracach remontowych Muzeum Narodowe w Lublinie ponownie udostępnia zwiedzającym znajdujący się w dzielnicy Kalinowszczyzna Dworek Wincentego Pola. Mieszczące się w należącym niegdyś do rodziców Wincentego Pola dworku szlacheckim muzeum od ponad pół wieku gromadzi pamiątki, rękopisy i wydania drukowane dzieł słynnego poety i naukowca.

Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem”

18.00, 19.00 oraz 20.00 będą się odbywać oprowadzanie kuratorskie po ekspozycjach stałych przy ul. Uniwersyteckiej i przy ul. I. Radziszewskiego, oraz po wystawie czasowej „Kody Pamięci więźniów Zamku Lubelskiego”.

Oprowadzaniom towarzyszyć będą pokazy filmu dotyczącego historii aresztu gestapo „Pod Zegarem”, historii więzienia na Zamku oraz pokaz filmu „Króliki z Ravensbrück” nakręconego przez twórców kanału internetowego Okupowana Polska.

Wieża Trynitarska w Lublinie

Wieża Trynitarska również będzie otwarta dla zwiedzających, oferując oprowadzenia z przewodnikiem oraz niezwykłą iluminację ku czci Czesława Miłosza, ale także i zwiedzanie z przewodnikiem.

- Każda grupa może liczyć maksymalnie 50 osób. Decyduje kolejność przybycia - informują organizatorzy.

Przy akompaniamencie muzycznym odczytane zostaną trzy wiersze autorstwa Czesława Miłosza, a Wieża Trynitarska ukaże iluminację o poecie w konkretnych godzinach.

Noc Muzeów 2024 w Ogrodzie Botanicznym w Lublinie

18 maja odbędzie się spacer historyczny w Ogrodzie Botanicznym UMCS.

- W ramach wydarzenia proponujemy zwiedzanie Dworku Kościuszków oraz Reduty Tadeusza Kościuszki. Początek spaceru o godz. 16.00 przy wejściu od ul. Willowej, planowane zakończenie ok. 18.00 (przypominamy, że w maju Ogród jest czynny do godz. 20.00) – informują organizatorzy.

Wstęp wolny, liczba uczestników ograniczona. Zapisy pod numerem tel. 81 742 67 01 lub 81 743 49 00.

Noc Muzeów 2024 w lubelskim skansenie

 Wzorem lat ubiegłych, także w tym roku Muzeum Wsi Lubelskiej dołącza do Nocy Muzeów 2024. Tego dnia odbędzie się „niestandardowe zwiedzanie wybranych ekspozycji, które ożyją wieczorem”.

- Podczas wieczornej wędrówki po wsi, miasteczku i dworze, będzie można spotkać postacie jak z dawnych lat. Uczestnicy przeniosą się w czasie nie tylko dzięki muzealnym wnętrzom, ale również opowieściom, dźwiękom, a także zapachom i smakom im towarzyszącym – zachęcają organizatorzy.

Podczas Nocy Muzeów 2024 zwiedzanie lubelskiego skansenu będzie możliwe wyłącznie z przewodnikiem, dla osób uprzednio zapisanych.

Warunkiem uczestnictwa będzie zakup biletu (w cenie 1 zł) w kasie Muzeum bezpośrednio przed wydarzeniem.

Zobacz także: Giełda Minerałów i Biżuterii „Skarby Ziemi” 2024 w Lublinie