RANKING

Najbogatsze miasteczka w woj. lubelskim. Ten ranking pokazuje, gdzie w naszym regionie żyje się najlepiej

2024-05-27 8:14

„Wspólnota – pismo samorządu terytorialnego” opublikowało ranking najbogatszych samorządów za 2022 rok. W tym ogólnopolskim zestawieniu nie brakuje miejscowości z woj. lubelskiego. W których miasteczkach na Lubelszczyźnie żyje się najlepiej? Przypominamy wyniki rankingu!

W jaki sposób powstało zestawienie „Najbogatsze samorządy w 2022 r. Ranking dochodów per capita” Wspólnoty – pisma samorządu terytorialnego? Jego autorzy na początku swojej publikacji wyjaśnili to tak:

„Metoda jest identyczna jak rok temu i w poprzednich latach. Pominięte zostały dochody z dotacji celowych. (…) uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu (zamożność)” – czytamy. Podkreślono przy tym, że „system finansowania samorządów” jest coraz trudniejszy do zinterpretowania. Jak zaznaczają autorzy publikacji, dochody samorządów skorygowano na dwa sposoby, a następnie podzielono „przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej”.

Najbogatsze miasteczka w Polsce

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez autorów rankingu, najbogatszym miasteczkiem w Polsce (według danych za 2022 r.) jest Łeba, w której wskaźnik zamożności per capita wynosi 22946,10 zł. Na drugim miejscu w zestawieniu uplasowały się Duszniki-Zdrój (zamożność per capita – 16520,37 zł), a na trzecim – Krynica Morska (16216,40 zł). A jak w tym zestawieniu wypadają miasteczka z Lubelszczyzny?

Jare Gody w Lublinie. Pożegnali zimę słowiańskim topieniem marzanny

Najbogatsze miasteczka w woj. lubelskim. Które króluje?

W poniższej galerii znajdziecie zestawienie 20 najbogatszych miasteczek leżących w woj. lubelskim, w których zamożność per capita za 2022 rok według rankingu wynosi powyżej 4 tys. zł. Zaznaczamy przy tym, że nie znajdziecie tutaj miast powiatowych ani tych na prawach powiatu. Zatem: jakie są najbardziej zamożne miasteczka na Lubelszczyźnie? Przekonacie się, klikając w kolejne zdjęcia!

Listen on Spreaker.