CIEKAWOSTKI STATYSTYCZNE

Które miasto na Lubelszczyźnie zaludnia się najszybciej? Tego się nie spodziewacie! [3.07]

2024-07-03 23:19

Jesteście ciekawi, które z miast w woj. lubelskim zaludnia się najszybciej? Z danych statystycznych wynika, że w jednym z miasteczek położonych na Lubelszczyźnie liczba mieszkańców w ciągu ostatnich 20 lat zwiększyła się niemal dwukrotnie! Sprawdźcie poniżej, o jakiej miejscowości mowa.

Najszybciej zaludniające się miasto w woj. lubelskim

W ciągu ostatnich lat wiele polskich miast boryka się z problemem stopniowego zmniejszania się liczby ich mieszkańców. Ma na to wpływ kilka kluczowych czynników, jak np. emigracje zagraniczne czy ujemny przyrost naturalny. Jak się okazuje, na mapie Polski są jednak miejscowości, które nie tracą, a przyciągają coraz więcej osób, które postanawiają w nich zamieszkać. Ze statystyk opracowanych przez portal polskawliczbach.pl na podstawie danych udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny (według stanu na 31 grudnia 2023 r.) wynika, że najszybciej zaludniającym się miastem w woj. lubelskim na przestrzeni ostatnich lat jest Urzędów. Od 2002 r. liczba jego mieszkańców zwiększyła się niemal dwukrotnie: z 882 na 1698, czyli aż o 92,5 proc.!

Opady deszczu w Kraśniku

Urzędów najszybciej zaludniającym się miastem w woj. lubelskim. Co go wyróżnia?

Urzędów to niewielkie miasteczko położone w powiecie kraśnickim. Według danych z 2021 roku, 51,4 proc. jego mieszkańców stanowiły kobiety, a 48,6 proc. - mężczyźni. Wśród atrakcji, jakie znajdziemy w tej miejscowości, należy wymienić m.in.: urokliwy rynek, wały urzędowskie, ośrodek garncarski, a także kościół, synagogę oraz wyjątkowy mural.

Zobaczcie zdjęcia ze spaceru po Urzędowie!

Listen on Spreaker.