- Myślę, że przy takiej opozycji muzyki folkowej do takiej ekstrawaganckiej scenografii to się jakoś połączy - mówi Jarosław Koziara, artysta plastyk z Lublina. - Próbuję tutaj zaskoczyć innych. Bazujemy na odpadach po sprzęcie AGD. Ten materiał dałem studentom do refleksji i oni robili jakieś swoje elementy, ja dorzuciłem trochę siebie. Połączyliśmy siły i powstała taka synergia.
Dlaczego akurat kosmos? Okazuje się, że nawet NASA na to zezwoliła.
- Takim hasłem, które sobie wymyśliliśmy była kosmiczna muzyka, muzyka kosmosu, muzyka słyszalna z kosmosu - mówi Agnieszka Matecka-Skrzypek, organizatorka Mikołajków Folkowych. - Tym zainspirowaliśmy naszą graficzkę Karolinę Józwik, która poszukiwała zdjęć z kosmosu no i wysłała nam schemat plakatu.
I tu pojawił się mały problem. Okazało się, że wykorzystane zdjęcie zrobione było przez NASA.
- Napisaliśmy pismo z prośbą o zgodę na wykorzystanie i dostaliśmy ją - dodaje Matecka-Skrzypek. - Zastanawiając się z Jarkiem Koziarą nad scenografią zaproponowaliśmy, żeby nawiązywała ona w pewnym stopniu do tego plakatu. Powstała stacja kosmiczna.
30. Mikołajki folkowe odbędą się już w tym tygodniu. Wydarzenie będzie dostępne tylko online. W czwartek otworzy je Międzynarodowa Konferencja Naukowa Folk-folklor-folkloryzm.
- W piątek wieczorem o godzinie 20:00 pierwszy koncert Magia Głosów, a więc Sutari i Kosy - mówi organizatorka. - W sobotę o 19:00 Koncert na Sobotę: Orkiestra Św.Mikołaja, Cicha i Spółka, Bum Bum Orkestar. I w niedzielę o 19:00 Hańba!. Koncerty będą transmitowane za pośrednictwem platformy Vimeo.