Nowe nasadzenia w Lublinie

i

Autor: zdj. Miasto Lublin/lublin.eu

Lublin: Przy Chopina i Sądowej znikają samochody. Będą drzewa

2022-05-19 12:48

Będą kolejne zielone oazy w centrum Lublina. Ratusz z opóźnieniem, ale wraca do koncepcji nasadzeń przy ul. Chopina i Sądowej. To część większego projektu, realizowanego dzięki Zielonemu Budżetowi Obywatelskiemu.

- Projekt realizujemy konsekwentnie. Polega na nasadzeniach krzewów wzdłuż ul. Chopina od Krakowskiego Przedmieścia do ul. Okopowej - mówi nam Blanka Rdest-Dudak, dyrektorka Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublina.

Prace miały rozpocząć się już na jesieni 2020 roku. Chodziło o 18 lip i prawie 2 tys. krzewów i kwiatów. Ratusz kupił nawet sadzonki. Urzędników nie stać było jednak na prace drogowe. Teraz powrócono do tamtej koncepcji, ale ze zmianami.

- Zasadzimy 18 lip oraz ok. 1700 krzewów. Będą to róże i irgi - dodaje Rdest-Dudak. Na razie jednak zamiast roślin mamy miejsca parkingowe. Według deklaracji urzędników, prace powinny rozpocząć się jesienią tego roku.

- Mamy na uwadze warunki pogodowe dla tego typu prac - wyjaśnia dyrektorka. - Rozbrukowane mają być chodniki, przygotowane podłoże pod nasadzenia, a organizacja parkowanie wzdłuż Chopina zmieniona - dodaje. - Wszystkie prace będą realizowane etapami - zapowiada.

W sprawie projektu cały czas trwają jednak konsultacje z Zarządem Dróg i Mostów i z Miejskim Konserwatorem Zabytków. - Chcemy wypracować ostateczny kształt planu nasadzeń - mówi Rdest-Dudak.