URODZINY MIASTA

Lublin ma już 707 lat! Jak kształtowało się to miasto i jak w tym roku świętuje swoje urodziny?

2024-08-16 18:14

W połowie sierpnia 2024 r. Lublin świętuje swoje 707. urodziny, będąc tym samym w gronie najstarszych polskich miast. Jak przez wieki kształtowała się dzisiejsza stolica Lubelszczyzny? Poznajcie krótki rys historyczny naszego miasta oraz program kolejnych urodzinowych wydarzeń!

Jak kształtował się Lublin? Krótki rys historyczny

Pierwsze wzmianki dotyczące osadnictwa na terenie dzisiejszego Lublina pochodzą już z VI wieku, zaś jego początki jako miasta kojarzone są z XI wiekiem, bo to wtedy udokumentowane zostały pierwsze osady na wzgórzu Czwartek. Dzisiaj jako punkt „narodzin” Lublina uznaje się jednak rok 1317. Dlaczego? To czas, w którym Władysław Łokietek wydał mu akt lokacji na prawie magdeburskim, co równało się z przyznaniem praw miejskich. Wtedy też miasto otrzymało swój herb, na którym widniał wizerunek kozła i winnej latorośli. Jak czytamy na stronie lublin.eu, to właśnie w XIV wieku nastąpił największy rozkwit tej miejscowości.

„W połowie XIV wieku przybyli do Lublina dominikanie, którzy zbudowali najpierw drewniany, potem murowany kościół i klasztor – to właśnie tam przechowywane były relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Niedługo później król Kazimierz Wielki zbudował tu zamek, kaplicę Świętej Trójcy i mury obronne wokół miasta z dwiema głównymi bramami - Krakowską i Grodzką” – podaje oficjalna strona miasta. Na przestrzeni kolejnego stulecia miasto stało się jednym z najważniejszych ośrodków handlowych w kraju. Przez lata słynęło też z wielokulturowości i otwartości.

Historia Lublina była dość burzliwa. Miasto niejednokrotnie musiało mierzyć się z najazdami wroga, rabunkami czy pożarami. Z kolei wśród dat, jakie należy wymienić mówiąc po krótce o dziejach Lublina, są m.in.:

  • 2 lipca 1569 – zawarcie Unii Lubelskiej, czyli unii polsko-litewskiej, na mocy której powołano Rzeczpospolitą Obojga Narodów,
  • 7/8 maja 1575 r. – wielki pożar Lublina, spłonęło wtedy niemal całe miasto,
  • 1578 r. – utworzenie Trybunału Koronnego,
  • 1655-1657 r. – „potop szwedzki”,
  • 1795-1809 r. – zabór austriacki ,
  • 1815 r. – Lublin w granicach Królestwa Polskiego,
  • 7 listopada 1918 r. – powołanie Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej (Lublin przez kilka dni był stolicą Polski),
  • 1924 r. – start budowy więzienia na wzgórzu zamkowym;
  • 9 września 1939 r. – najbardziej niszczycielskie bombardowanie w historii Lublina,
  • 18 września 1939 – wkroczenie Niemców do Lublina,
  • marzec 1941 r. – utworzenie lubelskiego getta,
  • 1941 r. – założenie obozu koncentracyjnego na Majdanku,
  • 6/17 marca 1942 r. – akcja Reinhardt i rozpoczęcie likwidacji lubelskiego getta,
  • 22/23 lipca 1944 r. – wyzwolenie Lublina;
  • 23 lipca 1944 r. – wyzwolenie obozu na Majdanku;
  • 3 lipca 1949 r. – „Cud lubelski” – na obrazie Matki Boskiej w archikatedrze pojawiła się łza,
  • 1950 r. – budowa Fabryki Samochodów Ciężarowych;
  • 1953 r. – likwidacja więzienia na zamku,
  • 1980 – strajki robotnicze „Lubelski Lipiec”,
  • 9 czerwca 1987 r. – wizyta papieża Jana Pawła II w Lublinie.

Źródło: teatrnn.pl.

XXX Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich w Lublinie

Lublin świętuje 707. urodziny. Co będzie się działo?

Świętowanie tegorocznych urodzin miasta rozpoczęło się już w miniony poniedziałek, kiedy to na pl. Litewskim stanęła dedykowana młodym mieszkańcom Lublina Chill&Charge Strefa Kreatywnego Relaksu i informacji młodzieżowej. Następnie w środę (14 sierpnia) na Starym Mieście można było poczuć przedsmak zbliżającego się Lubliner Festivalu oraz wziąć udział w spacerze śladami Julii Hartwig organizowanym przez Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN. 15 sierpnia, czyli w dzień, który bezpośrednio utożsamiany jest z „narodzinami” Lublina, odbyły się natomiast m.in. tematyczne spacery z Przewodnikami Inspiracji (18 sierpnia możecie jeszcze wziąć udział w wędrówce pod hasłem „Zanim narodził się Lublin…”, która wystartuje z Placu po Farze)) oraz jubileuszowa, 30. edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Hejnałów Miejskich, których dźwięki popłynęły z okna Trybunału Koronnego.

W czwartek wieczorem można było też podziwiać dodatkowy pokaz na fontannie multimedialnej na pl. Litewskim (kolejne odbędą się tradycyjnie w piątek i sobotę – 16 i 17 sierpnia – o godz. 21). Na tym jednak nie koniec obchodów 707. urodzin Lublina! Wydarzenia wpisujące się w ich ramy będą bowiem trwać jeszcze przez ponad tydzień, a mowa o:

– Zapraszam do wspólnego świętowania 707. urodzin Lublina. To wspaniała okazja, aby zatrzymać się na chwilę i spojrzeć wstecz na naszą bogatą historię, ale także by zastanowić się nad przyszłością, która przed nami. Nasze starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury nadają tegorocznym obchodom szczególnego charakteru i skłaniają do pamiętania o tym, co nas łączy i co sprawia, że nasze miasto jest tak wyjątkowe – zachęca Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Rozpoznasz zabytki i atrakcje turystyczne Lublina po zdjęciu?

Pytanie 1 z 10
Na zdjęciu widzimy:
Zamek w Lublinie