Jak kształtował się Lublin? Krótki rys historyczny
Pierwsze wzmianki dotyczące osadnictwa na terenie dzisiejszego Lublina pochodzą już z VI wieku, zaś jego początki jako miasta kojarzone są z XI wiekiem, bo to wtedy udokumentowane zostały pierwsze osady na wzgórzu Czwartek. Dzisiaj jako punkt „narodzin” Lublina uznaje się jednak rok 1317. Dlaczego? To czas, w którym Władysław Łokietek wydał mu akt lokacji na prawie magdeburskim, co równało się z przyznaniem praw miejskich. Wtedy też miasto otrzymało swój herb, na którym widniał wizerunek kozła i winnej latorośli. Jak czytamy na stronie lublin.eu, to właśnie w XIV wieku nastąpił największy rozkwit tej miejscowości.
„W połowie XIV wieku przybyli do Lublina dominikanie, którzy zbudowali najpierw drewniany, potem murowany kościół i klasztor – to właśnie tam przechowywane były relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Niedługo później król Kazimierz Wielki zbudował tu zamek, kaplicę Świętej Trójcy i mury obronne wokół miasta z dwiema głównymi bramami - Krakowską i Grodzką” – podaje oficjalna strona miasta. Na przestrzeni kolejnego stulecia miasto stało się jednym z najważniejszych ośrodków handlowych w kraju. Przez lata słynęło też z wielokulturowości i otwartości.
Historia Lublina była dość burzliwa. Miasto niejednokrotnie musiało mierzyć się z najazdami wroga, rabunkami czy pożarami. Z kolei wśród dat, jakie należy wymienić mówiąc po krótce o dziejach Lublina, są m.in.:
- 2 lipca 1569 – zawarcie Unii Lubelskiej, czyli unii polsko-litewskiej, na mocy której powołano Rzeczpospolitą Obojga Narodów,
- 7/8 maja 1575 r. – wielki pożar Lublina, spłonęło wtedy niemal całe miasto,
- 1578 r. – utworzenie Trybunału Koronnego,
- 1655-1657 r. – „potop szwedzki”,
- 1795-1809 r. – zabór austriacki ,
- 1815 r. – Lublin w granicach Królestwa Polskiego,
- 7 listopada 1918 r. – powołanie Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej (Lublin przez kilka dni był stolicą Polski),
- 1924 r. – start budowy więzienia na wzgórzu zamkowym;
- 9 września 1939 r. – najbardziej niszczycielskie bombardowanie w historii Lublina,
- 18 września 1939 – wkroczenie Niemców do Lublina,
- marzec 1941 r. – utworzenie lubelskiego getta,
- 1941 r. – założenie obozu koncentracyjnego na Majdanku,
- 6/17 marca 1942 r. – akcja Reinhardt i rozpoczęcie likwidacji lubelskiego getta,
- 22/23 lipca 1944 r. – wyzwolenie Lublina;
- 23 lipca 1944 r. – wyzwolenie obozu na Majdanku;
- 3 lipca 1949 r. – „Cud lubelski” – na obrazie Matki Boskiej w archikatedrze pojawiła się łza,
- 1950 r. – budowa Fabryki Samochodów Ciężarowych;
- 1953 r. – likwidacja więzienia na zamku,
- 1980 – strajki robotnicze „Lubelski Lipiec”,
- 9 czerwca 1987 r. – wizyta papieża Jana Pawła II w Lublinie.
Źródło: teatrnn.pl.
Lublin świętuje 707. urodziny. Co będzie się działo?
Świętowanie tegorocznych urodzin miasta rozpoczęło się już w miniony poniedziałek, kiedy to na pl. Litewskim stanęła dedykowana młodym mieszkańcom Lublina Chill&Charge Strefa Kreatywnego Relaksu i informacji młodzieżowej. Następnie w środę (14 sierpnia) na Starym Mieście można było poczuć przedsmak zbliżającego się Lubliner Festivalu oraz wziąć udział w spacerze śladami Julii Hartwig organizowanym przez Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN. 15 sierpnia, czyli w dzień, który bezpośrednio utożsamiany jest z „narodzinami” Lublina, odbyły się natomiast m.in. tematyczne spacery z Przewodnikami Inspiracji (18 sierpnia możecie jeszcze wziąć udział w wędrówce pod hasłem „Zanim narodził się Lublin…”, która wystartuje z Placu po Farze)) oraz jubileuszowa, 30. edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Hejnałów Miejskich, których dźwięki popłynęły z okna Trybunału Koronnego.
W czwartek wieczorem można było też podziwiać dodatkowy pokaz na fontannie multimedialnej na pl. Litewskim (kolejne odbędą się tradycyjnie w piątek i sobotę – 16 i 17 sierpnia – o godz. 21). Na tym jednak nie koniec obchodów 707. urodzin Lublina! Wydarzenia wpisujące się w ich ramy będą bowiem trwać jeszcze przez ponad tydzień, a mowa o:
- Lubliner Festivalu – czyli święcie kultury żydowskiej, które rozpoczęło się 16 sierpnia i potrwa do 22 sierpnia,
- Fieście Balonowej – potrwa przez weekend 16-18 sierpnia (program uzależniony jest od pogody),
- Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński, który w tym roku odbędzie się w przestrzeni miasta 23-25 sierpnia.
– Zapraszam do wspólnego świętowania 707. urodzin Lublina. To wspaniała okazja, aby zatrzymać się na chwilę i spojrzeć wstecz na naszą bogatą historię, ale także by zastanowić się nad przyszłością, która przed nami. Nasze starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury nadają tegorocznym obchodom szczególnego charakteru i skłaniają do pamiętania o tym, co nas łączy i co sprawia, że nasze miasto jest tak wyjątkowe – zachęca Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.