HISTORIA

FSC kiedyś i dziś! Fabryka Samochodów Ciężarowych w Lublinie na zdjęcia z XX i XXI wieku. ZOBACZ

2024-07-13 11:43

Niewiele zostało po Fabryce Samochodów Ciężarowych w Lublinie, która w XX wieku była jednym z największych zakładów tego typu w Polsce, a na pewno największy w Lublinie. Zapraszamy do historycznego spaceru po fabryce, która powstała w 1952 roku. ZOBACZ koniecznie zestawienie zdjęć z XX i XXI wieku.

- Technologię budowy aut sprowadzono z ZSRR. Pierwsze wyprodukowane modele samochodu Lublin 51 były w istocie tylko kopią radzieckiego Gaz 51, wzbogaconą o lubelskie logo. Swoje pomysły fabryka zaczęła realizować w latach 50. XX wieku, kiedy to wypuściła rodzime modele. Furorę zrobił samochód dostawczy marki Żuk, który w krótkim czasie stał się symbolem epoki komunistycznej – czytamy na stronie internetowej Teatru NN.

Koniec śledztwa ws.śmierci trzylatka, który zadławił się w przedszkolu

Fabryka Samochodów Ciężarowych odegrała również znaczną role w trakcie lipcowych strajków z 1980 roku.

- Dzień przed rozpoczęciem strajku w FSC, 10 lipca 1980 roku, na terenie zakładu pojawiły się oznaki protestu. Wywołała je wiadomość o obniżeniu premii z 28 do 15 procent. Nieoficjalna opinia wskazuje, że strajk rozpoczął się w nocy z 10 na 11 lipca, (III zmiana z 10 lipca) na wykańczalni, w dziale montażowni. Według historyków strajk w FSC rozpoczął się 11 lipca protestem w tłoczni. Po nieudanych rozmowach z dyrekcją, strajk objął pozostałe wydziały FSC – informuje Teatr NN.

ZOBACZ TAKŻE: Wojskowa wyprzedaż sprzętu w Lublinie

Co dziś pozostało po największym zakładzie pracy w Lublinie w XX wieku? Rozrzucone puszki i butelki w krzakach. Takie „atrakcje” są do zauważenia po przekroczeniu bramy dawnego zakładu przy ulicy Projektowej. Ale jak wyglądał owy zakład kiedyś i dziś? Udało nam się znaleźć w czeluściach internetu archiwalne zdjęcia, które zestawiliśmy z tymi, które zrobiliśmy w tym roku. ZOBACZ koniecznie!

To były hity PRL-u! Sprawdź, jak dobrze znasz przeboje tamtych lat. QUIZ

Pytanie 1 z 11
Marek Grechuta w „Będziesz moją panią” śpiewał: „będziesz miała miłość”: