Świnki morskie wyrzucone do śmietnika w Lublinie

i

Autor: Fundacja Epicrates/facebook.com kolaż

Lublin. Dwie świnki morskie wyrzucone na śmietnik. „Czy to się kiedyś skończy?”

2022-10-13 13:00

W Lublinie ktoś wyrzucił do śmietnika dwie świnki morskie. „Czy to się kiedyś skończy?” - pytają członkowie Fundacji Epicrates, zajmującej się pomocą m.in. egzotycznym zwierzętom. I apelują do mieszkańców miasta o pomoc w odnalezieniu dotychczasowego właściciela zwierzątek, po to, by ten odpowiedział za swój czyn.

W jednym ze śmietników przy ul. Hutniczej w Lublinie znaleziono dwie świnki morskie (oficjalna nazwa tych zwierzątek to kawie domowe). Zostały wyrzucone w nocy z wtorku na środę lub w środowy poranek. To dwa samce.

- Miały dużo szczęścia, że znalazł je mieszkaniec sąsiedniego bloku i przyniósł do nas do schroniska – mówi Bartek Gorzkowski, prezes Fundacji Epicrates i kierownik lubelskiego Egzotarium działającego przy Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie.

Obecnie opiekę nad znalezionymi świnkami morskimi sprawuje właśnie lubelskie Egzotarium. Podobnie jak nad ponad setką innych zwierząt egzotycznych, które aktualnie w nim przebywają. To właśnie tutaj porzucone okazy dostają dach nad głową, a często także, jeśli tego wymagają, pomoc w powrocie do zdrowia.

Znalezione świnki morskie przechodzą teraz badania diagnostyczne. - Na szczęście na ten moment wydaje się, że z ich zdrowiem jest wszystko w porządku – mówi Gorzkowski.

Dlaczego ktoś wyrzucił świnki morskie na śmietnik?

- Podejrzewam, że jest to efekt początku roku szkolnego – przypuszcza Gorzkowski. – Zwierzaki są wyrzucane w kilku okresach z większą intensywnością: to początek wakacji, kiedy zaczynają „przeszkadzać” w planach urlopowych oraz bardzo często pod koniec września i początek października, kiedy zaczynają się obowiązki szkolne, a dzieci miały zwierzątka kupione w wakacje i teraz też nagle zaczynają one „przeszkadzać”. Oczywiście nie mogę powiedzieć, że taka sytuacja na sto procent miała miejsce w tym przypadku, ale generalnie jesteśmy w okresie takiej drugiej fali porzuceń zwierząt – podkreśla Gorzkowski.

Porzucone świnki morskie mogą trafić do adopcji

Znalezione na śmietniku świnki morskie po przejściu badań i odbyciu dwutygodniowej kwarantanny mogą zostać przekazane do adopcji.

- Oczywiście o ile nie zostaną zabezpieczone jako dowód w sprawie, to będziemy im szukać nowego domu. Domu z doświadczeniem i innymi świnkami, ponieważ są to zwierzęta, które powinny być w stadzie – podkreśla kierownik lubelskiego Egzotarium.

Pamiętaj! Porzucanie zwierząt to przestępstwo

Fundacja Epicrates przypomina, że porzucanie zwierząt jest przestępstwem. Jej członkowie apelują  do mieszkańców Lublina, którzy mogą posiadać informacje na temat właściciela wyrzuconych świnek morskich, by skontaktowali się z fundacją. Każda informacja może pomóc w ustaleniu sprawcy porzucenia tych zwierząt i pociągnięciu go do odpowiedzialności za ten czyn.