- Zniesienie ograniczenia dotyczącego rehabilitacji leczniczej wynika z centralnych decyzji o odmrożeniu rehabilitacji - wyjaśnia wojewoda Sprawka i będzie przebiegać etapowo. Szpitale muszą powiem wdrożyć odpowiednie procedury sanitarne.
W województwie działają już m.in. ośrodki rehabilitacji w szpitalu klinicznym nr 4 w Lublinie, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy al. Kraśnickiej w Lublinie czy w Powiatowym Szpitalu w Kraśniku.
- Rehabilitacja rozpoczęła już działalność z zachowaniem całego reżimu sanitarnego. W ograniczonym więc zakresie, ale planowe przyjęcia, w ramach świadczeń właśnie rehabilitacyjnych realizujemy - mówi nam Michał Jedliński, dyrektor kraśnickiej placówki.
Ścisły reżim sanitarny oznacza obowiązek używania środków ochrony osobistej, czyli maseczek i rękawiczek, zarówno przez pacjenta, jak i rehabilitanta. Od pacjenta zbierany jest wywiad epidemiczny. Pacjenci zwykle wpuszczani są osobnym wejściem na oddział, muszą też pojawić się odpowiednio wcześniej w ośrodku. Rejestracja odbywa się telefonicznie. Szpitale kontaktują się najpierw z pacjentami, którzy przerwali rehabilitację przed epidemią. Nadal wiele zabiegów nie jest wykonywanych, np. na basenach. Wszystkie szczegóły udzielane są telefonicznie.
Przypomnijmy, że w ramach odmrażania systemu, przywrócone zostały także świadczenia dla dzieci. Wojewoda lubelski wydał także decyzję o możliwości realizacji świadczeń planowych, jedynie w dwóch przypadkach. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.