Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: PAP/Vitaliy Hrabar

Lubelskie: Sytuacja na przejściach granicznych

2022-03-09 9:26

Od rozpoczęcia agresji Rosji na Ukrainę, lubelskie przejścia graniczne z Ukrainą przekroczyło około 640 tys. osób. Ponad 62 tys. osób przekroczyło we wtorek granicę z Ukrainy do Polski przez przejścia graniczne w woj. lubelskim. Podajemy ile trzeba czekać na wjazd autem osobowym albo ciężarowym do Polski w woj. lubelskim.

Lubelskie/ Ponad 62 tys. osób przekroczyło we wtorek granicę z Ukrainy do PolskiPonad 62 tys. osób przekroczyło we wtorek granicę z Ukrainy do Polski przez przejścia graniczne w woj. lubelskim. Na wjazd do Polski najdłużej czeka się obecnie przez przejście w Hrebennem - 5 godzin.

Rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. Dariusz Sienicki poinformował w środę rano, że minionej doby granicę z Ukrainy do Polski przekroczyło w woj. lubelskim 62,8 tys. osób. Z czego najwięcej w Dorohusku (18,3 tys.), następnie w Dołhobyczowie (17,2 tys), Hrebennem (13,6 tys.) i Zosinie (13,5 tys.).

Jak dodał, najdłuższy czas oczekiwania na wjazd do Polski z Ukrainy jest obecnie na przejściu w Hrebennem i wynosi 5 godzin. "W Zosinie to 3 godziny, a w Dołhobyczowie i Dorohusku ruch odbywa się na bieżąco" – przekazał kpt. Sienicki, podkreślając, że na wszystkich przejściach umożliwione jest piesze przekroczenie granicy.

Polsko-ukraińska granica w województwie lubelskim liczy 296 km. W regionie funkcjonują cztery przejścia graniczne z Ukrainą: w Dorohusku, Hrebennem, Dołhobyczowie i Zosinie.

Pojazdy ciężarowe odprawiane są na dwóch: w Hrebennem i Dorohusku. Do tego jeszcze funkcjonują dwa przejścia kolejowe (Dorohusk, Hrubieszów).

Odprawy pojazdów ciężarowych na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Koroszczynie (Lubelskie) odbywają się na bieżąco - poinformował PAP w środę rano rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś. Rzecznik podał, że w ciągu ostatniej 12-godzinnej funkcjonariusze odprawili 297 ciężarówek na wyjeździe z Polski i 426 na wjeździe do Polski.

W związku z kryzysem migracyjnym 9 listopada ub.r. zamknięto do odwołania przejście graniczne w Kuźnicy na Podlasiu. Kierowcy ciężarówek kierowani są na towarowe przejścia graniczne w Koroszczynie lub w Bobrownikach na Podlasiu. Z kolei ruch pojazdów osobowych i autokarów na granicy polsko-białoruskiej w woj. lubelskim odbywa się przez drogowe przejście graniczne w Terespolu.