Test na COVID-19 [zdjęcie poglądowe]

i

Autor: Pixabay Test na COVID-19 [zdjęcie poglądowe]

Lubelskie: Od 15 lutego rusza testowanie nauczycieli przedszkoli na obecność SARS-CoV-2

2021-02-15 11:37

15 lutego (poniedziałek) rozpoczynają się testy przesiewowe dla nauczycieli przedszkolnych, w tym dla pomocy nauczyciela i wychowawcy w przedszkolach. Badanie jest dobrowolne i bezpłatne. Testy przesiewowe potrwają do 19 lutego.

Testy przesiewowe u nauczycieli przedszkolnych

Nauczyciele pracujący w przedszkolach są kolejną grupą zawodową, która zostanie przetestowana na obecność SARS-CoV-2. Testy są dobrowolne i bezpłatne, a ich wyniki dostępne są w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP).

Kto w tej grupie zawodowej będzie testowany? Do testów zakwalifikowano nauczycieli przedszkoli oraz pomoc nauczyciela i wychowawcy w przedszkolu. Nadania przesiewowe nie obejmują pracowników pomocniczych np. Obsługi administracyjnej, personelu sekretariatu, personelu odpowiedzialnego za funkcjonowanie techniczne placówki, personelu sprzątającego, a także personelu wykonującego bieżące prace naprawcze na terenie przedszkola.

Według Ministerstwa Edukacji i Nauki badania przesiewowe w tej grupie zawodowej pomogą określić skalę ewentualnych zakażeń, a ich analiza pomoże w dalszym planowaniu działań zwiększających poziom bezpieczeństwa w szkołach i przedszkolach.

Testowanie nauczycieli przedszkoli zaczyna się 15 lutego i potrwa do 19 lutego.

Pozytywny wynik testu na COVID-19

W przypadku uzyskania przez nauczyciela pozytywnego wyniki testu na obecność SARS-CoV-2, obowiązuje 10 dniowa izolacja i kontakt telefoniczny z lekarzem POZ. Oprócz tego osoba z pozytywnym wynikiem testu powinna też zgłosić osoby, z którymi kontaktowała się w ostatnim czasie. Można to zrobić za pomocą formularza zgłoszeniowego na stronie www.gov.pl/web/gov/zglos-kwarantanne lub za pośrednictwem całodobowej infolinii sanepidu: 22 25 00 115.

Testowanie nauczycieli klas I-III

Badanie przesiewowe nauczycieli przedszkolnych poprzedziły dwa badania nauczycieli klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych. Również były to badania dobrowolne i bezpłatne. Były wykonywane testem PCR (na obecność genów wirusa).

Testy przeprowadzono między 11 a 17 stycznia. Wymazy pobrano od ponad 136 tys. osób. Mogli się na nie zgłosić się nie tylko nauczyciele, ale również pracownicy szkoły, tj. obsługa administracyjna, kierownictwo szkoły, personel sekretariatu, personel pomocniczy, personel odpowiedzialny za funkcjonowanie techniczne szkoły, personel sprzątający, a także personel wykonujący bieżące prace naprawcze na terenie szkoły. Dzień po zakończeniu testów MEiN podało, że pozytywny test na obecność koronawirusa otrzymało 2 proc. badanych.

Badania powtórzono w ubiegłym tygodniu - od 7 do 12 lutego. Tym razem badanie objęło tylko nauczycieli i tylko te osoby, które były już testowane w styczniu, otrzymały wynik negatywny i chciały się ponownie przebadać. W piątek rzeczniczka prasowa MEiN Anna Ostrowska przekazała PAP, że testy wykonano u ponad 22,5 tys. nauczycieli (pobrano wymaz), wykonano w sumie prawie 20,5 tys. badań, z których pozytywny wynik otrzymało około 2 proc. osób. Dodała, że pełne dane będą znane w poniedziałek.

Ruszyły szczepienia seniorów w Lublinie