Lubelskie: Nadchodzi potworna burza! Możliwe podtopienia i huragany. CZERWONY ALARM!

2020-06-29 18:03 Bartosz Wojsa
Lubelskie: Nadchodzi potworna burza! Możliwe podtopienia i huragany. CZERWONY ALARM!
Autor: Pixabay.com / Zdjęcie ilustracyjne CZERWONY ALARM w Świętokrzyskiem! "Niewykluczona trąba powietrzna"

IMGW wydał najwyższy, III stopień ostrzeżenia przed burzami z gradem na terenie województwa lubelskiego. Wśród zagrożeń, które wymieniono, są między innymi deszcz, silny wiatr i grad, a także możliwe podtopienia i huragany. Zagrożenie trąbą powietrzną jest realne! Eksperci ostrzegają, by lepiej pozostać w domach.

Województwo lubelskie znalazło się na mapie województw, dla których wydano ostrzeżenia najwyższego, trzeciego stopnia. To czerwony alarm! Chodzi o możliwe wystąpienia potwornych burz: z deszczem, silnym wiatrem i gradem, a nawet możliwością wystąpienia lokalnych podtopień czy huraganów. Trąby powietrzne mogą być realnym zagrożeniem!

IMGW wydało czerwony alarm dla mieszkańców woj. lubelskiego.

Ostrzeżenie IMGW III stopnia obowiązuje w poniedziałek (29 czerwca) od godz. 14:30 do północy, 30 czerwca. To ostrzeżenie przed burzami z gradem. Prawdopodobieństwo oceniono na 80%.

- Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 50 mm do 60 mm oraz porywami wiatru do 120 km/h. Miejscami grad. Niewykluczona trąba powietrzna - informuje synoptyk IMGW-PI Łukasz Kiełt.

Co oznacza ostrzeżenie III stopnia? IMGW: Przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności. Bądź przygotowany na znaczące zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana najwyższa ostrożność, konieczność częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Dziś rano mieszkańcy woj. lubelskiego otrzymali również alert RCB, będący ostrzeżeniem przed intensywnymi opadami deszczu, burzami i silnym wiatrem, czego skutkiem mogą być podtopienia.

Pogodowa katastrofa w Małopolsce. Tak wyglądało gradobicie pod Krakowem

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.