Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Lubelska Akcja Charytatywna. Aukcja dzieł sztuki na pomoc dzieciom

2022-09-21 13:45

Charytatywną aukcję dzieł sztuki i spektakl z udziałem aktorów-amatorów zaplanowano w ramach IX Lubelskiej Akcji Charytatywnej we wrześniu i październiku. Wpływy z aukcji i sprzedaży biletów oraz od sponsorów zostaną przeznaczone na potrzeby oddziału psychiatrii dla dzieci i młodzieży w Lublinie.

Charytatywna aukcja dzieł sztuki w Lublinie

Dyrektor naczelna Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 Beata Gawelska, podczas konferencji prasowej we wtorek powiedziała, że wszystkie środki zebrane w ramach Lubelskiej Akcji Charytatywnej zostaną przeznaczone na doposażenie w sprzęt sportowy oddziału psychiatrii dla dzieci i młodzieży, funkcjonującego w ramach I Kliniki Psychiatrii, Psychoterapii i Wczesnej Interwencji SPSK Nr 1 w Lublinie.

Zachęcając do udziału w akcji kierowniczka kliniki prof. Hanna Karakuła-Juchnowicz podała, że dzieci i młodzież przebywają w szpitalu po kilka tygodni, a czasem nawet kilka miesięcy, dlatego ważne jest, żeby stworzyć im warunki do aktywnego wypoczynku.

"W ostatnim czasie, szczególnie w okresie pandemii Covid-19, widzimy ogromne potrzeby związane ze zdrowiem psychicznym i emocjonalnym najmłodszej grupy społecznej, która, w naszej ocenie, doznała największego uszczerbku na zdrowiu" - powiedziała Karakuła-Juchnowicz.

Jak podała, oddział psychiatrii dla dzieci i młodzieży dysponował 12 łóżkami, ale w reakcji na zwiększone zapotrzebowanie został powiększony do 22 łóżek.

"Nigdy tak naprawdę na oddziale nie przebywa tylko 22 dzieci. Zazwyczaj jest to znacznie więcej. Kolejka sięga 40-50 osób chętnych do hospitalizacji" - wyjaśniła dodając, że w ubiegłym roku w klinice utworzono także oddział dzienny, który sprawuje opiekę nad 15 dzieci.

Rzeczniczka szpitala Anna Guzowska powiedziała, że 29 września w Dworze Anna w Jakubowicach Konińskich odbędzie się aukcja dzieł sztuki i innych cennych przedmiotów. Bilety kosztują 150 zł.

Mówiąc o spektaklu charytatywnym "Szalone wakacje" reżyser Benek Byrski wskazał, że w próbach bierze udział ponad 100 aktorów-amatorów m.in. przedstawicieli lubelskiego świata nauki, polityki, biznesu, mediów, instytucji publicznych i kulturalnych. Wielu z nich, przyznał, po raz pierwszy wystąpi przed publicznością.

"Oddają całych siebie i cały swój talent, żeby zebrać pieniądze, ale przede wszystkim dobrze się bawić" - przyznał. Wyraził nadzieję, że przedstawienie wywoła na widowni salwy śmiechu.

Spektakl charytatywny "Szalone wakacje" odbędzie się w Centrum Spotkania w Lublinie 18 i 19 października br. Do wstępu uprawniają bilety-cegiełki w cenie 100 i 80 zł, które można zakupić w CSK. Podczas spektaklu 18 października zostanie zlicytowana sesja zdjęciowa ze wszystkimi uczestnikami przedstawienia.