Lody cebulowe, instalacje artystyczne i wiele innych. Szykuje się „Dzień Cebularza” w Lublinie

i

Autor: Miasto Lublin

wydarzenia

Lody cebulowe, instalacje artystyczne i wiele innych. Szykuje się „Dzień Cebularza” w Lublinie

2024-06-19 10:07

Lubelski kalendarz letnich atrakcji dopełni kolejne wydarzenie skierowane do mieszkanek i mieszkańców oraz gości odwiedzających nasze miasto. W dniach 21-22 czerwca po raz pierwszy w Lublinie odbędzie się „Dzień Cebularza” – święto lubelskiego przysmaku.

W programie m.in.: warsztaty, spacery, instalacje artystyczne, mapping oraz degustacje.

– Znany wszystkim mieszkankom i mieszkańcom Lubelszczyzny pszenny placek z cebulą i makiem stał się inspiracją do stworzenia nowego, miejskiego wydarzenia. „Dzień Cebularza” będzie zarówno doskonałą okazją do odkrywania na nowo tego charakterystycznego, lubelskiego wypieku, jak i okazją do poznania jednego z najbardziej charakterystycznych smaków naszego miasta – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Obrączkowanie młodych sokołów w Lublinie 2024

„Dzień Cebularza” w Lublinie. Co się będzie działo?

Wydarzenie rozpocznie się w piątek (21 czerwca). W tym dniu zapraszamy do partnerskich piekarni po zakup cebularzy. W wybranych lokalach gastronomicznych pojawi się specjalne menu z cebularzem w roli głównej lub nim zainspirowane.

Dodatkowo wieczorem odbędzie się spacer z Przewodnikiem Inspiracji, który zostanie zwieńczony mappingiem na fasadzie Wieży Trynitarskiej. Ponadto podróżni, którzy tego dnia przyjadą do Lublina zostaną „przywitani” cebularzem na Dworcu Lublin.

Główne atrakcje wydarzenia przewidziano w sobotę (22 czerwca). Wówczas odbędą się dwa spacery z przewodnikami, nawiązujące do kulinariów Lublina, pokazy w Regionalnym Muzeum Cebularza oraz warsztaty kulinarne w Miejscu Inspiracji – Perłowej Pijalni Piwa, która zaprosi na wspólne przyrządzanie lodów cebulowych oraz dań będących wariacją na temat cebularza.

Na wydarzenia obowiązują zapisy, a liczba miejsc jest ograniczona. Dodatkowo na pl. Łokietka będzie można skosztować cebularzy pochodzących z lubelskich piekarni, a w przestrzeni Lublina pojawią się tematyczne instalacje artystyczne. Przez cały dzień w Centrum Inspiracji Turystycznej przy ul. Jezuickiej 1/3 będzie można pobrać specjalną grę miejską.

Na zakończenie Dnia Cebularza, na fasadzie Wieży Trynitarskiej ponownie pojawi się mapping, zapraszający na wspólne świętowanie w roku następnym.

„Dzień Cebularza” organizowany jest przez Miasto Lublin oraz Lubelską Organizację Turystyczną „Metropolia Lublin”. Harmonogram oraz wszelkie informacje o zapisach na poszczególne atrakcje znajdują się na stronie www.lublin.eu/cebularz.

Produkcje kręcone w Lublinie. Wiesz o nich wszystko? Sprawdź się w quizie!

Pytanie 1 z 10
O czym jest „Carte Blanche”?

Zobacz także: Ciepło i leniwie. Tak wygląda czerwcowe popołudnie w lubelskim skansenie. Zobacz