Ladytron

i

Autor: Ladytron

KONCERTY

Ladytron wystąpi w Lublinie! Podczas Festiwalu Wschód Kultury - Inne Brzmienia

2023-03-29 16:52

Znamy pierwszych artystów, który wystąpią w Lublinie podczas festiwalu Wschód Kultury - Inne Brzmienia! Listę otwierają Ladytron, Stian Westerhus i Nuha Ruby Ra.

Jak co roku czeka na nas prawdziwa muzyczna uczta i możliwość obcowania z unikalnymi zjawiskami muzycznymi z całego świata.

Listę artystów otwiera brytyjski kwartet Ladytron. 

- Będzie to bez wątpienia koncert wyjątkowy, gdyż zespół, a w zasadzie ikona światowej sceny elektronicznej, jest świeżo po wydaniu nowego albumu, a w Lublinie pojawi się na jedynym polskim występie. Artyści z Liverpoolu, mający na koncie takie hity w duchu new romantic jak “Destroy everything you touch” czy “Seventeen”, będą jedną z gwiazd tegorocznej odsłony festiwalu - mówi Agnieszka Wojciechowska, jedna z organizatorek.

Ponadto usłyszymy dwa nietuzinkowe projekty solowe, jak na Inne Brzmienia przystało, reprezentujące dwie kompletnie odmienne od siebie stylistyki muzyczne, a jednak idealnie pasujące do filozofii i idei naszego festiwalu.

- Pierwszy z nich to Stian Westerhus - wybitny gitarzysta i producent, na co dzień udzielający w się m.in. w takich formacjach jak Ulver, Jaga Jazzist czy Puma. Do Lublina przyjedzie ze swoim nowym, autorskim materiałem. Druga artystka to z kolei wschodząca gwiazda londyńskiej sceny niezależnej - Nuha Ruby Ra. Autorka tekstów, kompozytorka, w kreatywny sposób łącząca elektronikę, hip hop, ale też mocniejsze brzmienia post punkowe. Przyszłość z pewnością należy do niej, co bez wątpienia potwierdzi na lubelskim koncercie - dodaje Rafał Chwała, jeden z koordynatorów Festiwalu.  

Więcej o artystach i artystkach:

Ladytron – legenda brytyjskiej sceny elektro, łącząca w swojej twórczości pop, synth wave, shoegaze oraz awangardowe eksperymenty brzmieniowe. Zespół tworzą niezmiennie Helen Marnie (wokal, syntezatory), Mira Aroyo (wokal, syntezatory), Daniel Hunt (syntezatory, gitara elektryczna, wokal) i Reuben Wu (syntezatory). Ladytron jest jednym z nielicznych przykładów tego, jak w inteligentny i autorski sposób połączyć przebojowość z kreatywnymi, artystycznymi poszukiwaniami. Grupa powstała w 1999 roku w Liverpoolu, zaś jej nazwa nawiązuje wprost do jednego z hitów formacji Roxy Music, będącej dla artystów jedną z kluczowych inspiracji. Zresztą sam Brian Eno określił Ladytron jako swój ulubiony i jednocześnie najlepszy zespół popowy w Anglii. Podobną rekomendację wystawił grupie Trent Reznor, kiedy w 2007 roku zaprosił muzyków do otwierania europejskich koncertów Nine Inch Nails. Sukcesem były też wspólne trasy z Björk czy Goldfrapp, które utorowały Ladytron drogę do kariery międzynarodowej. Na przestrzeni lat zespół nagrał siedem albumów studyjnych, z czego najnowszy, doskonale przyjęty “Time’s Arrow”, wyszedł dosłownie kilka miesięcy temu. Na lubelskim koncercie muzycy zaprezentują materiał z tej płyty, ale z pewnością nie zabraknie też hitów z ponad dwudziestoletniego dorobku grupy.

Stian Westerhus – norweski mistrz gitary, producent i eksperymentator. Artysta znany z gry w wielu zespołach, na czele z Jaga Jazzist, Ulver czy Puma. Potrafi płynnie poruszać się pomiędzy gatunkami i estetykami, zawsze jednak zachowując swój charakterystyczny, autorski styl. W swoich solowych poszukiwaniach bierze na warsztat jazz, noise, elektronikę czy ambient, ale zdarza mu się też komponować piosenki mroczne, utrzymane w duchu dark wave. Pierwsze albumy nagrywał dla kultowej oficyny Rune Grammofon, kolejne m.in. dla House of Mythology czy All Ice Records. W 2023 roku ukaże się jego najnowsza solowa płyta, którą na pewno zaprezentuje słuchaczom w Lublinie. Przy tym albumie artysta połączył siły z muzykami kolejnej legendarnej formacji z norweskiej sceny progresywnej, a mianowicie Supersilent. Koncerty Westerhusa to niesamowite doświadczenie dźwięku i różnych sposobów jego przetwarzania.

Nuha Ruby Ra – wokalistka, autorka i kompozytorka, tworząca na co dzień w Londynie. Uznawana dziś za jedną z największych nadziei współczesnej sceny brytyjskiej. Na koncie ma występy m.in. na festiwalu Glastonbury oraz najważniejszych światowych showcase’ach, na czele z The Great Escape, SXSW czy Reeperbahn. W ostatnim roku koncertowała wspólnie choćby z King Gizzard & the Lizard Wizard, Yard Act czy Viagra Boys. Jej styl to wypadkowa autorskich tekstów, elektroniki, hip-hopu, ale też post-punka czy grunge’u. Poza działalnością solową artystka udziela się też w alternatywnej grupie Arrows of Love. Obok aspektów muzycznych ważnym elementem w jej twórczości jest też strona wizualna: starannie wyreżyserowane, koncepcyjne wideoklipy oraz elementy video-artu podczas koncertów.

To nie koniec listy artystów, którzy wystąpią w wakacje w Lublinie. O kolejnych dowiemy się już wkrótce.

To 16. edycja lubelskich Innych Brzmień, a 10. w ramach Wschodu Kultury, czyli projektu realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez 3 miasta wschodniej Polski - Lublin, Białystok i Rzeszów.

Impreza startuje 6 lipca i potrwa 4 dni na Błoniach pod lubelskim Zamkiem.