Jak usunąć kleszcza? Zobacz wideo

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne pixabay/Catkin

Jak usunąć kleszcza? Zobacz wideo

2020-07-20 15:44

Borelioza i odkleszczowe zapalenie mózgu - to najczęstsze choroby wywoływane przez kleszcze. Dlatego zanim pójdziemy na spacer, zwłaszcza do lasu, warto stosować preparaty przeciwko kleszczom i odpowiedni ubiór - kryte buty, długie spodnie, bluzki z długim rękawem. Co zrobić gdy to nie pomoże i mimo wszystko ugryzie nas kleszcz?

- Na takich wędrówkach warto mieć przy sobie przedmiot, który pomoże nam wyciągnąć kleszcza, np. pęsetę - mówi Marta Brodowska, ratownik medyczny z Lublina. - Warto jest też w odpowiedni sposób wyciągnąć takiego kleszcza. Łapiemy go jak najbliżej za główkę i obkręcamy go kilka razy wokół osi, żeby się "poodrywał" od naszego ciała. Jeżeli będzie siedział płytko wystarczy go po prostu złapać i zdecydowanym ruchem wyciągnąć.  

Jak postępować z kleszczem? Posłuchaj:

Kleszcza, którego wyjmiemy ze swojego ciała możemy zawieźć do laboratorium, w którym zostanie zbadany. Dzięki temu dowiemy się, czy kleszcz, który nas ugryzł był chory, czy nie i czy mógł zarazić nas boreliozą.

Ranę po kleszczu najlepiej zdezynfekować. Konieczna jest też obserwacja, czy nie pojawia się rumień wędrujący, który jest pierwszą oznaką kontaktu z zarażonym kleszczem. Jak sama nazwa mówi, nie zawsze pojawia się on w miejscu ugryzienia kleszcza. Gdy zauważymy u siebie takie zaczerwienienie należy zgłosić się do lekarza.

Czy rozpoznasz zwięrzę po jego fragmencie? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 15
Na początek coś łatwego. Na zdjęciu jest:
zebra