- Na terenie województwa lubelskiego mamy 24 schrony. 16 z nich zostało już zinwentaryzowanych. Posiadamy 247 miejsc zbiorowego schronienia. To ciągle nie wystarcza i jest to poziom niewystarczający, jeśli chodzi o ilość tych obiektów, tak abyśmy mieli względne poczucie bezpieczeństwa. I to jest pierwszy punkt na liście naszych priorytetów, czyli dostosowywanie, rewitalizacja, remonty. Przez ostatnie 30 lat nikt tego nie robił, nikt tego nie aktualizował, nikt tego nie inwentaryzował. Więc pierwszym podstawowym celem jest uzupełnienie tych stanów magazynowych takich podstawowych produktów jak środki czystości, różnego rodzaju uzdatniacze, maski, filtry, środki opatrunkowe, koce - mówi Krzysztof Komorski, wojewoda lubelski.
Nowa Ustawa o Ochronie Ludności i Obronie Cywilnej ma stworzyć kompleksowy system ochrony ludności i obrony cywilnej zarówno w czasie pokoju jak i wojny.
- Tu nie chodzi o to, żeby kogokolwiek straszyć, że idzie wojna. Odporne państwo, odporny naród, pewny siebie, kompetentny, to są ludzie doinformowani, przygotowani, przeszkoleni, ale nie wystraszeni i nie w histerii. Na chwilę obecną nie mamy powodu do niepokoju jako naród, jako państwo. Nasza granica na chwilę obecną nie jest zagrożona - uspokaja mieszkańców wojewoda.
W samym Lublinie zinwentaryzowano już 9 schronów. Jednym z nich jest ten znajdujący się w siedzibie MPK przy ul. Grygowej 56. Ma on już 40 lat, ponad 500 m2 i zmieści się w nim ponad 700 osób.
- Bezpieczeństwo mieszkańców jest dla nas najważniejsze. Bardzo się cieszymy, że weszła ta ustawa, to jest dobry prognostyk. Tym samym podjęliśmy decyzję odnośnie tego, że każdy nowo budowany obiekt będzie realizowany z uwzględnieniem miejsc ochrony mieszkańców. To co będziemy mogli zrobić, żeby poprawić bezpieczeństwo mieszkańców, to oczywiście zrobimy. To, że przy każdej nowo projektowanej inwestycji te elementy schronienia mieszkańców i schrony będą elementem istotnym, to w znaczący sposób poprawi bezpieczeństwo - mówi Tomasz Fulara, zastępca prezydenta Lublina.
Do końca maja ma być zinwentaryzowanych jeszcze 5 schronów w województwie lubelskim. Później mają zostać w nich odnowione te elementy, które są już przestarzałe.
W województwie lubelskim w schronach może się ukryć 3450 osób, w miejscach ukrycia 25 tysięcy. Dodatkowo w miejscach doraźnego schronienia, czyli w piwnicach i garażach podziemnych, około 4 milionów osób.
Zobacz także naszą galerię zdjęć: Na Lubelszczyznę wyruszy EduBus. Uczelnie będą zachęcać do studiowania w Lublinie
