Grzyb szatan. Jak można rozpoznać trującego borowika szatańskiego? Tu znajdziesz najważniejsze informacje!

i

Autor: unsplash.com/LukeEmski Zdjęcie ilustracyjne

Grzybobranie

Grzyb szatan. Jak rozpoznać trującego borowika szatańskiego? Musisz to wiedzieć!

2024-04-19 16:17

Czy wiesz, jak wygląda borowik szatański? Jak go rozpoznać? Jeśli lubisz leśne wyprawy po grzyby i marzysz o koszyku pełnym borowików, to musisz posiadać taką wiedzę. Zobacz, jak wygląda tzw. grzyb szatan. W artykule znajdziesz zdjęcia tego grzyba oraz porady jak go rozpoznać, dowiesz się też, jak wyglądają objawy zatrucia tym grzybem.

Jak wygląda borowik szatański? Krótki opis

Borowik szatański (Rubroboletus satanas), nazywany jest również diablikiem, szatanem, smoczym łbem lub trucicielem. Te niezbyt przyjemne nazwy zostały mu nadane ze względu na fakt, iż jest on toksycznym gatunkiem grzybów należących do rodziny borowikowatych. Przez wielu grzybiarzy jest on uznawany za jednego z najpiękniejszych grzybów leśnych.

W 2021 Komisja ds. Polskiego Nazewnictwa Grzybów Polskiego Towarzystwa Mykologicznego zarekomendowała używanie nazwy krwistoborowik szatański.

Grzyb szatan - jak rozpoznać?

Ten trujący borowik wygląda z góry równie imponująco jak jego jadalny odpowiednik — borowik szlachetny, to co go wyróżnia to nietypowo zabarwiony czerwony trzon. Dlatego podczas zbierania borowików warto sprawdzić, jakiego koloru to właśnie ten czerwony kolor trzonu powinien nas zniechęcić. U jadalnych borowików trzon jest koloru białego, szarobiaławego lub piaskowego. Jeśli natkniemy się na dużego grzyba szatańskiego, może nas zaskoczyć zapach, jaki roztacza. Nie jest to bowiem typowy zapach grzyba, lecz wokół borowika szatańskiego wyczuć można woń padliny. Nieprzyjemny zapach borowika szatańskiego grzybiarze porównują czasami do zapachu zgniłej cebuli.

Zarówno czerwony trzon, jak i nieprzyjemny zapach są czymś, co powinno nas zniechęcić do zerwania tego grzyba. Borowik szatański jest w Polsce pod ochroną. Jeśli się na niego natkniemy, nie powinniśmy go niszczyć ani wycinać. Wszystko dlatego, że uznawany jest za gatunek wymierający. Zdarza się, że grzybiarze niszczą grzyby niejadalne bądź trujące. Co zrobić, jeśli znajdziemy kapelusz borowika, ale nie wiemy, czy jest on jadalny.

Można to łatwo sprawdzić, grzyb szatan dotknięty czubkiem języka ma wyczuwalny gorzki smak. Taki test nie spowoduje przykrych dolegliwości, więc można go śmiało wykonać za każdym razem, gdy nie wiemy, co tak naprawdę znaleźliśmy.

Czy warto jeść grzyby?

Jeżeli nie masz pewności do tego, czy grzyb jest jadalny, to warto zanieść go do najbliższej stacji epidemiologicznej w twoim mieście. Sprawdzenie rodzaju grzyba nic nie kosztuje, a może zapobiec poważnym zatruciom.

Zatrucie grzybem borowikiem szatańskim. Jakie są objawy?

Zatrucie grzybem szatanem polega na pojawieniu się dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Najczęściej pojawiają się gwałtowne wymioty, a do tego dochodzi wodnista biegunka. W ekstremalnych wypadkach toksyny mogą zaatakować także układ nerwowy. Obawia się to pojawieniem się nawet halucynacji! Można nawet stracić wzrok! Jeżeli zauważcie u siebie takie objawy, to należy udać się do szpitala. Zatrutej osobie nie można podawać nic do picia ani do jedzenia, ponieważ trucizna można szybciej przeniknąć do krwi. 

Zobacz także: Nóż się w kieszeni otwiera i Janusz idzie na grzyby! MEMY o grzybobraniu

Listen to "Witamina D - jak ją mądrze suplementować? Gość: dietetyk kliniczny Ewa Trusewicz. Super Zdrowi" on Spreaker.