Eksplozja w zakładach azotowych w Puławach. Są ranni

i

Autor: wikimedia.org Zakłady azotowe w Puławach

wiadomości

Eksplozja w zakładach azotowych w Puławach. Są ranni, a prokuratura wszczyna śledztwo

2024-06-25 10:57

W zakładach azotowych w Puławach w woj. lubelskim doszło do eksplozji. W wyniku wybuchu ranne zostały dwie osoby. Puławska Prokuratura Rejonowa wszczęła śledztwo w tej sprawie.

"Na instalacji przygotowania gazu w Zakładzie Amoniaku Grupy Azoty Puławy, w trakcie uruchamiania podgrzewacza, doszło dziś wieczorem do wypadku, w wyniku którego poparzeniu uległo dwóch pracowników Spółki" – zakomunikowała rzeczniczka prasowa Grupy Azoty S.A. Monika Darnobyt.

Rzeczniczka dodała, że jeden z pracowników w cięższym stanie został przetransportowany śmigłowcem LPR do szpitala specjalistycznego w Łęcznej, drugi – z lżejszymi obrażeniami, został opatrzony ambulatoryjnie i przetransportowany do Szpitala Miejskiego w Dęblinie.

"Pierwsze oględziny miejsca zdarzenia wskazują, że nie doszło do uszkodzeń aparatów na instalacji. Wszystkie niezbędne służby zostały powiadomione. Trwa wyjaśnianie przyczyn zdarzenia" - poinformowała Darnobyt.

Wybuch w zakładach azotowych w Puławach

Dyżurny KW PSP w Lublinie Maciej Falandysz przekazał wcześniej, że do niewielkiego wybuchu doszło na linii produkcyjnej amoniaku. Dwie lekko poszkodowane osoby zostały przetransportowane do szpitali.

- Zakładowa straż pożarna ma swoje siły i środki wydzielone. My jesteśmy na miejscu, pomagamy - powiedział Falandysz. Jak podał, strażacy zabezpieczają miejsce zdarzenia i miejsce lądowania dla śmigłowca LPR.

Eksplozja w zakładach azotowych w Puławach. Prokuratura wszczyna śledztwo

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie Agnieszka Kępka powiedziała we wtorek, że śledztwo prowadzone jest w kierunku narażenia życia lub zdrowia pracownika na niebezpieczeństwo oraz spowodowania obrażeń ciała.

"Nie znamy jeszcze kategorii obrażeń. Będziemy musieli w tym celu wywołać opinię biegłego" – wyjaśniła rzecznik.

Prokurator przeprowadził oględziny miejsca wypadku; obecnie przesłuchiwani są świadkowie.

"Gromadzimy też dokumentację związaną z remontem tego komina, ponieważ zdarzenie miało miejsce bezpośrednio po przeprowadzonym remoncie" – dodała Kępka.

Grupa Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" S.A. należy od 2012 r. do grupy kapitałowej Grupy Azoty – spółki akcyjnej notowanej na GPW, w której Skarb Państwa ma 33 proc. akcji. Spółka zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych. Jest jedynym producentem melaminy w Polsce. Wytwarza również takie produkty jak: poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanową.

Zakłada Azotowe "Puławy" działają od 4 czerwca 1966 r. Obecnie spółka zatrudnia ponad 3,4 tys. osób.

Wybuch gazu zrujnował blok
Listen on Spreaker.