Czy zabierać psa lub kota na majówkę? O tym należy pamiętać podróżując z pupilem

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne pixabay/Pexels

wiadomości

Czy zabierać psa lub kota na majówkę? O tym należy pamiętać podróżując z pupilem

2025-04-30 15:04

Zbliża się okres urlopowy. Przed nami majówka. Część z nas wyjedzie na upragniony odpoczynek. Dla właścicieli czworonożnych zwierzaków może być to problematyczne. Jak zadbać o pupila w trakcie urlopu? Czy wziąć go ze sobą, czy zostawić z opiekunem?

Pierwszy Starbucks w Lublinie

- To zależy, czy jesteśmy właścicielem kota, czy psa. O ile psy bardzo mocno przywiązują się do swoich opiekunów, o tyle koty są zwierzętami dosyć mocno terytorialnymi i każda zmiana miejsca pobytu może się wiązać u nich z dużym stresem. A jak wiadomo stres, to od razu spadek odporności, no i różne choroby lubią nam się przyplątywać. Dlatego jeśli chodzi o koty, według mnie przy takich krótszych wyjazdach warto tego kota jednak zostawić w domu i zapewnić mu po prostu opiekę albo dochodzącą, albo kogoś, kto będzie z tym kotem przez kilka dni mieszkał - mówi Diana Sekulska, lekarz weterynarii z Lublina, zajmująca się interną psów i kotów.

Jeżeli nie mamy innego wyjścia i musimy swojego kota zabrać ze sobą w podróż, to warto skonsultować się z weterynarzem. Może on wtedy, spróbować np. farmakologicznie obniżyć poziom stresu u kota.

W trakcie transportu naszych zwierząt musimy też pamiętać o tym, żeby zapewnić im odpowiednią temperaturę, żeby się nie przegrzały, a także aby były odpowiednio zabezpieczone, czyli, aby podróżowały albo w transporterze, albo, aby były przyczepione specjalnymi szelkami z pasami wpinanymi do samochodu.

- Jeśli chodzi o psy, one zazwyczaj bardziej przywiązują się do właścicieli i w przypadku psów myślę, że lepszą opcją będzie na krótki wyjazd zabrać tego psa ze sobą. I tak samo w tym przypadku pamiętamy o tym, żeby zabezpieczyć go w trakcie podróży, pomyśleć może o tym, czy nie będą potrzebne jakieś leki przeciwwymiotne, czy leki uspokajające. I tu też warto skonsultować się z lekarzem, raczej nie podawać niczego na własną rękę, bo możemy tylko zaszkodzić. Warto pamiętać też o zabezpieczeniu na kleszcze, o tym, żeby zapewnić w trakcie podróży jakieś przerwy, aby pies mógł napić się wody, mógł pójść na krótki spacer - dodaje Diana Sekulska.

Niezależnie od tego, czy na urlop zbieramy ze sobą pupila, czy nie, ważne jest odpowiednie przygotowanie. Gdy zostawiamy go w domu, aby zapewnić odpowiednią opiekę, najlepiej zostawiając zwierzaka z osobą, którą zna. Gdy zabieramy ze sobą, aby zapewnić mu bezpieczną i komfortową podróż.​

Zobacz także naszą galerię zdjęć: Opole Lubelskie wiosną

Lublin Radio ESKA Google News