COVID-19: Koronawirusem można zarazić się przez mrożonki? To bardzo możliwe!

2020-10-19 12:26 Sylwia Indycka-Rosół
Na mrożonkach wykryto koronawirusa
Autor: Pixabay

Jak donosi Rzeczpospolita, Chiny postanowiły unikać importu żywności z krajów objętych dużą liczbą zakażeń. O mrożonkach jako źródło zakażeń COVID-19 mówiło się też w Nowej Zelandii.

Koronawirus w mrożonkach

Serwis Rzeczpospolita informuje, że władze chińskiej stolicy zaapelowały do importerów żywności, by ci unikali sprowadzania jedzenia z krajów, w których jest duża liczba zachorowań na COVID-19. To efekt wykrycia koronawirusa w mrożonych owocach morza:

"Służby celne i lokalne władze kilkukrotnie wykryły koronawirusa na importowanej, mrożonej żywności, co dowodzi ryzyka skażenia (jej koronawirusem SARS-CoV_2)" - komunikat takiej treści wydało Miejskie Biuro ds. Handlu w Pekinie.

Koronawirus na mrożonkach: Nie tylko Chiny

Dochodzenie w sprawie koronawirusa na mrożonkach prowadziły też władze Nowej Zelandii w połowie sierpnia. Po dłuższej przerwie doszło tam do zakażenia, choć żaden z zakażonych nie wyjeżdżał z kraju, a Nowa Zelandia miała zamknięte granice dla obcokrajowców. Wówczas okazało się, że jeden z chorych pracuje w chłodni, a jako źródło zakażenia wytypowano towar, z którym miał styczność.

Koronawirus mrożonki: Opinia specjalistów

Zdaniem naukowców, zakażenie koronawirusem przez opakowanie mrożonki nie jest wykluczone, ale trudne:

- Jest to możliwe, ale wirus nie jest zbyt stabilny poza organizmem ludzkim. Zamrożenie lub schłodzenie wirusa może pomóc wydłużyć czas, w którym pozostaje on zaraźliwy, dlatego uważamy, że ogniska w zakładach mięsnych zdarzały się często, ale przenoszenie przez powierzchnie nadal wydaje się rzadkie – nawet jeśli powierzchnie są zamarznięte lub schłodzone - powiedziała Business Insider Caitlin Howell, inżynier chemii i biomedycy z University of Maine po wykryciu śladów koronawirusa na opakowaniach mrożonych skrzydełek z kurczaka importowanych z Ekwadoru i Brazyli.

Zrobił Chrystusa z Rio de Janeiro za pomocą zapałek

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.