Koszt obu programów to ponad 6 milionów złotych. Dofinansowanie przeznaczone jest na szkolenia z zakresu psychologii klinicznej, psychoterapii i terapii środowiskowej dzieci i młodzieży. - Czyli kształcimy specjalistów konkretnie dedykowanych do pracy z dziećmi i młodzieżą, co jest bardzo ważne w kontekście braku takich specjalistów na rynku - mówi Radiu Eska Aneta Kozaczuk, naczelna psycholog szpitala neuropsychiatrycznego w Lublinie.
100 specjalistów
Do 2023 roku szpital wykształci stu nowych specjalistów z regionu. - 20 osób z psychologii klinicznej, 30 z psychoterapii oraz docelowo 50 z terapii środowiskowej. Są to osoby posiadające wyższe wykształcenie. Kurs specjalizacyjny będzie trwał 4 lata - dodaje Aneta Kozaczuk.
Warsztaty dla lekarzy rodzinnych, profilaktyka i badania przesiewowe
Szpital realizuje także program profilaktyczny we współpracy z lekarzami rodzinnymi. - Drugi projekt polega na wypracowaniu narzędzi przesiewowych oraz szkoleniach e-learningowych dla lekarzy pierwszego kontaktu w POZ. W następnej fazie projektu będą oni te badania realizowali, pracując z dziećmi i młodzieżą w zakresie profilaktyki uzależnień od alkoholu - wyjaśnia Kozaczuk.
Badania przesiewowe będą wykonywane także w przychodniach studenckich.
Największą inwestycją szpitala - jak wiecie już z Lublin.eska.pl - jest pierwsze na Lubelszczyźnie Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży. Ośrodek w Cholewiance pod Kazimierzem Dolnym ma powstać do końca 2023 roku.