O najnowszych zmianach i potrzebach lubelskich lecznic poinformował Lech Sprawka, wojewoda lubelski, podczas środowego spotkania z dziennikarzami, które obyło się w formie zdalnej.
Przypomnijmy, że po sobotnim kontakcie z posłem Przemysławem Czarnkiem, wojewoda przebywa na domowej kwarantannie.
Brakuje łóżek w szpitalach II stopnia
- W SPSK 1 w Lublinie już w zasadzie jest maksymalne obłożenie. Podobnie w Tomaszowie Lubelskim, w Białej Podlaskiej, w Łukowie, w Chełmie czy w Tomaszowie Lubelskim - mówił wojewoda.
Rozwiązaniem - oprócz zwiększenia liczby łóżek covidowych w szpitalach II poziomu - jest wsparcie tzw. lecznic dublerów, czyli szpitali pierwszego poziomu.
Potrzebne wsparcie szpitali-dublerów
Pomocą ma być zwiększenie liczby łóżek covidowych i respiratoryjnych także w placówkach pierwszego poziomu, co de facto oznacza przejście części oddziałów tych szpitali na pracę w trybie zakaźnym.
- Chodzi o niektóre szpitale pierwszego poziomu. Te, które dotychczas miały tylko łóżka obserwacyjno-izolacyjne [były dedykowane pacjentom z podejrzeniem covid-19, dop. red.] będą przechodzić na drugi poziom. Tylko w samym Lublinie będzie uruchomionych około 30 łóżek, w tym sześć z respiratorami - wyjaśniał wojewoda.
Zmiany szykowane są od najbliższego poniedziałku, 12 października. Pacjenci covidowi będą przyjmowani w szpitalach z oddziałami wewnętrznymi i pulmonologicznymi. - Personel tych oddziałów jest przygotowany do pracy z pacjentami zakaźnymi. Jednocześnie apelujemy do rezydentów o pomoc - tłumaczył wojewoda.
Dodatkowy oddział zakaźny w regionie
Od połowy następnego tygodnia ma zostać z kolei uruchomiony dodatkowy oddział zakaźny. - Dotyczy on jednego ze szpitali drugiego poziomu. Na razie nie powiemy konkretnie, o który szpital chodzi - poinformował Lech Sprawka, jednocześnie dodając, że aby zabezpieczyć mieszkańców Lubelszczyzny, należałoby podwoić liczbę łóżek zakaźnych, biorąc pod uwagę aktualną dynamikę epidemii.
- Taki jest cel. Chcemy to zrobić do końca przyszłego tygodnia. Należy zwrócić jednak uwagę na specyfikę poszczególnych oddziałów i szpitali. Mamy szpitale z oddziałami dedykowanymi dzieciom. Mamy szpitale pierwszego poziomu czy drugiego. Mamy wreszcie oddziały zakaźne czy na przykład neuropsychiatryczne - tłumaczył.