- Mówimy o szczepionce przeciwgruźliczej BCG i preparacie stosowanym w raku pęcherza moczowego onko BCG - mówi Radiu Eska Piotr Fic, wiceprezes Biomed Lublin.
Leki deficytowe
- To produkty deficytowe. Nie ma na świecie firmy, która byłaby w stanie pokryć zapotrzebowanie ani na szczepionkę przeciw gruźlicy, ani na lek typu onko BCG. Rak pęcherza moczowego jest jednym z najbardziej zjadliwych wśród mężczyzn. To duże zagrożenie. Wszelkie prace, które mają zwiększyć efektywność terapii powinny być troską każdej firmy, która zajmuje się działalnością produkcyjną, szczególnie w obszarze leków deficytowych. I to jest nasz cel. Zwiększać dostępność i efektywność terapii - wyjaśnia prezes Fic.
Dofinansowanie lubelska spółka uzyskała już w 2018 roku z ministerstwa inwestycji i rozwoju. Tym razem projekt jest znacznie większy, a prace bardziej zaawansowane.
- W porównaniu z poprzednim planem ten projekt jest większy. Będziemy budowali odrębny budynek przy ul. Głównej w Lublinie. To istotna inwestycja dla naszej firmy - dodaje prezes Fic.
Budowa Centrum rozpocznie się pod koniec tego roku. Do 2025 roku CBR będzie prowadziło działalność badawczo-rozwojową nad swoimi lekami.
Wartość inwestycji to 50 milionów złotych, z czego 60 procent stanowi dofinansowanie unijne z grantu ministerstwa funduszy i polityki regionalnej, a 40 procent to wkład własny firmy.
Polecany artykuł: