W tej sytuacji najważniejsza jest profilaktyka i diagnostyka. - Profilaktyka cukrzycy to zdrowe jedzenie, redukcja masy ciała i zwiększona aktywność ruchowa - mówi nam dr n. med. Anna Tochman-Gawda z kliniki diabetologii Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie.
- Mimo epidemii, dostęp do lekarza rodzinnego powinien pozwolić na wykonanie podstawowych badań, a w przypadku cukrzycy, oznaczenie krwi z glukozy jest podstawowym badaniem - dodaje dr Tochman-Gawda.
Z kolei pacjenci z rozpoznaną chorobą powinni regularnie konsultować się ze swoim lekarzem, dbać o wyrównanie cukrzycy i zachować zasady sanitarne.
Nie tylko cukrzyca
Należy pamiętać, że osoby zmarłe z powodu covid-19, oprócz cukrzycy, często obciążone były także innymi chorobami towarzyszącymi. - Ciężkość przebiegu covid-19 jest bardziej skorelowana z wiekiem i chorobami współistniejącymi. Sama cukrzyca nie zawsze jest wyrokiem. Dopiero jeśli zachorujemy, przekonamy się, w której grupie pacjentów się znajdziemy - tłumaczy specjalistka.
Odpowiednie badania można wykonać m.in. w laboratoriach Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie. Przez cały czas przyjmują także specjaliści poradni IMW. - Od początku epidemii wykonujemy zarówno teleporady, jak i wizyty osobiste - wyjaśnia lekarka.
Cukrzyca a szczepienia
Diabetolodzy rekomendują swoimi pacjentom szczepienia przeciw covid-19. - Pytają o szczepienia młodzi i ludzie starsi, czyli bardzo obciążeni. Cukrzyca nie jest przeciwwskazaniem. Jeśli w wywiadzie pojawiają się ciężkie alergie lub reakcje poszczepienne, wtedy się zastanawiamy - przyznaje diabetolożka.
Polecany artykuł: