1/3 zgonów z powodu covid-19 ma związek z cukrzycą. Specjaliści alarmują [AUDIO]

i

Autor: Mateusz Kasiak dr n. med. Anna Tochman-Gawda, klinika diabetologii Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie

1/3 zgonów z powodu covid-19 ma związek z cukrzycą. Specjaliści alarmują [AUDIO]

2021-01-08 17:15

Już ponad 10 tysięcy osób zmarłych z powodu covid-19 w Polsce miało zdiagnozowaną cukrzycę. Wielu spośród pacjentów nie wiedziało jednak wcześniej o chorobie. Szacuje się, że nawet 2 miliony Polaków nie ma rozpoznanej cukrzycy.

W tej sytuacji najważniejsza jest profilaktyka i diagnostyka. - Profilaktyka cukrzycy to zdrowe jedzenie, redukcja masy ciała i zwiększona aktywność ruchowa - mówi nam dr n. med. Anna Tochman-Gawda z kliniki diabetologii Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie.

- Mimo epidemii, dostęp do lekarza rodzinnego powinien pozwolić na wykonanie podstawowych badań, a w przypadku cukrzycy, oznaczenie krwi z glukozy jest podstawowym badaniem - dodaje dr Tochman-Gawda.

Z kolei pacjenci z rozpoznaną chorobą powinni regularnie konsultować się ze swoim lekarzem, dbać o wyrównanie cukrzycy i zachować zasady sanitarne.

Nie tylko cukrzyca

Należy pamiętać, że osoby zmarłe z powodu covid-19, oprócz cukrzycy, często obciążone były także innymi chorobami towarzyszącymi. - Ciężkość przebiegu covid-19 jest bardziej skorelowana z wiekiem i chorobami współistniejącymi. Sama cukrzyca nie zawsze jest wyrokiem. Dopiero jeśli zachorujemy, przekonamy się, w której grupie pacjentów się znajdziemy - tłumaczy specjalistka.

Odpowiednie badania można wykonać m.in. w laboratoriach Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie. Przez cały czas przyjmują także specjaliści poradni IMW. - Od początku epidemii wykonujemy zarówno teleporady, jak i wizyty osobiste - wyjaśnia lekarka.

Cukrzyca a szczepienia

Diabetolodzy rekomendują swoimi pacjentom szczepienia przeciw covid-19. - Pytają o szczepienia młodzi i ludzie starsi, czyli bardzo obciążeni. Cukrzyca nie jest przeciwwskazaniem. Jeśli w wywiadzie pojawiają się ciężkie alergie lub reakcje poszczepienne, wtedy się zastanawiamy - przyznaje diabetolożka.

Cukrzyca a covid-19. Rozmowa Mateusza Kasiaka z dr n. med. Anną Tochman-Gawdą z IMW w Lublinie
Kuszenie na szczepienie? Jak Polacy reagują na rządowe udogodnienia w sprawie antycovidowych szczepionek. Sprawdziliśmy to w Lublinie